Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 13 lipca 2021, 13:40

autor: Patryk Kubiak

Disney kręci pierwszy film w oparciu o polski scenariusz; rzecz dzieje się na Kaszubach

Disney kręci film animowany na Kaszubach. Jego akcja będzie rozgrywać się w XV wieku na Helu, a za jego powstanie odpowiadać będą polscy twórcy.

Walt Disney Company stworzy film animowany na Kaszubach – to nie żart. Informację tę przekazał Mirosław Piepka, znany szerszej publiczności jako scenarzysta filmu Kamerdyner. Piepka współpracował przy okazji tego tytułu z Filipem Bajonem i to właśnie oni razem stworzą obraz dla Disneya. Akcja animacji będzie rozgrywać się w XV wieku na Helu. O tym jak to się udało zorganizować, opowiedział Piepka podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Kaszubskich.

W lutym ubiegłego roku otrzymałem telefon od Walt Disney Company z propozycją napisania scenariusza do fabularnego animowanego filmu. Paradoksalnie, to pandemia pozwoliła mi na to, że kiedy byliśmy wszyscy pozamykani, mogłem się całkowicie zająć tym projektem.

Scenariusz, który dostarczyli polscy twórcy, został podobno bardzo ciepło przyjęty przez amerykańską wytwórnię filmową. W konsekwencji Disney zdecydował, że produkcja zostanie zrealizowana. Jak podkreślają twórcy, satysfakcja jest tym większa, ponieważ to pierwsza produkcja Walt Disney Company powstająca w oparciu o scenariusz polskich autorów.

Prócz świetnego skryptu kluczową rolę odegrały także koszty produkcji, które – jak wyjaśnia Piepka – są znacznie niższe niż w Chicago, Miami czy Paryżu.

Większość scen nagrywana będzie na Kaszubach. Będzie to film przeznaczony dla widzów od lat 7 do 107. Realizowany jest tą samą technologią co Shrek. Przez wiele miesięcy trwało „rodzenie” wszystkich uczestniczących w tej produkcji postaci.

O jakość mają zadbać świetni fachowcy. Mowa o Marku Skrobeckim (Oscar za krótkometrażowy film animowany Piotruś i Wilk) i Janie Andrzeju Kaczmarku (również laureat Nagrody Akademii Filmowej za Marzyciela). Zajmą się kolejno scenografią i muzyką. Za efekty specjalne będzie odpowiadał Tomasz Witkowski.

13 lipca (w dniu opublikowania tego tekstu) ruszyła produkcja filmu. Na pierwsze pokazy przygotowywanej animacji poczekamy przynajmniej rok. Mają się odbyć podczas XII Festiwalu Filmów Kaszubskich.

  1. Disney walczy z fanartami Lokiego – nawet tymi odwołującymi się do nordyckiej mitologii