futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 1 lipca 2020, 13:50

Discord zrywa z wizerunkiem „dla graczy”

Discord do tej pory kojarzony był głównie z rozmowami graczy podczas rozgrywek online. Teraz ma się to zmienić. Program będzie profilowany bardziej w stronę uniwersalnego komunikatora dla społeczności.

Discord zrywa z wizerunkiem „dla graczy” - ilustracja #1
Discord zmienia charakter na bardziej uniwersalny. Źródło: Discord

Gracze aktywnie rywalizujący w rozgrywkach online na pewno wiedzą, czym jest Discord. Opracowany w 2015 roku przez studio należące do Jasona Citrona, był promowany jako komunikator głosowy i tekstowy dla graczy. Podobieństwo organizacji części pisanej do dawnego IRC, poczucie anonimowości i prostota nawiązywania połączeń głosowych sprawiły, że zyskał sporą popularność. Teraz aplikacja zrywa z typowo gamingowym charakterem na rzecz znacznie szerszej grupy użytkowników.

W SKRÓCIE:
  • Discord zmienia charakter z gamingowego komunikatora na bardziej uniwersalne miejsce do rozmów;
  • w związku z ostatnimi zdarzeniami w USA, Discord pracuje także nad poprawą bezpieczeństwa.

Jason Citron, założyciel i CEO Discorda, napisał na blogu o zmianach w charakterze programu. Od teraz ma stać się on bardziej uniwersalnym komunikatorem, skierowanym do szerokiej grupy internautów. Mniej będzie nacechowania gamingiem, a więcej ogólnie pojętymi rozmowami. Strona główna zmieniła już wystrój na bardziej neutralny, a nowe hasło przewodnie brzmi „Your place to talk” („Twoje miejsce do rozmów”). O powodach zmiany podejścia do komunikatora Jason pisze następująco:

Pytając was, czym miałby być Discord, usłyszeliśmy, że chcecie, aby Discord był bardziej przyjazny, bardziej integracyjny i bardziej godny zaufania, aby więcej rodzajów społeczności mogło znaleźć tu swoje miejsce. Wielu z was powiedziało nam, że najbardziej błędnym przekonaniem, jakie słyszy się o Discord, jest to, że jest on „tylko do gier”, a przecież czujecie, że Discord jest „dosłownie dla każdego” i „dla każdego, kto lubi rozmawiać”.

Przeanalizowano ruch na serwerach Discorda i odkryto, że wiele osób wykorzystuje go jako miejsce dla społeczności niewiele mających wspólnego z grami. Ponad 100 milionów aktywnych miesięcznie użytkowników korzysta nie tylko z rozmów głosowych i streamingu, ale tworzy masę tematycznych kanałów tekstowych, udostępnia swoje prace graficzne, zdjęcia i filmy. Stąd też zdecydowano się na rebranding Discorda, po to aby dopasować się lepiej do rzeczywistego wykorzystania programu.

Discord zrywa z wizerunkiem „dla graczy” - ilustracja #2
GryOnline.pl także ma swój serwer Discord (link do zaproszenia niżej)

Zmiany w Discordzie

Oczywiście zmiany nie ograniczą się do innej grafiki na stronie i hasła. Sam komunikator także doświadczy wielu przemian. Elementy humorystyczne interfejsu zyskały bardziej uniwersalny charakter, aby nie tylko gracze mogli je zrozumieć. Stworzono nowe szablony serwerów, dzięki którym łatwiej założyć swój własny. Oprócz tego wprowadzono wiele usprawnień wydajności przesyłania głosu i wideo, a także poprawki błędów.

Niektóre zmiany mają związek z ostatnimi protestami antyrasistowskimi w USA i walką z hejtem. Powstało „Centrum bezpieczeństwa”, gdzie można łatwo zapoznać się z zasadami i sposobami ochrony. Deweloperzy Discorda skorzystali też z audytu zewnętrznego i pracują nad narzędziami, które pozwolą kontrolować i ograniczyć szkodliwe zjawiska. Wszystko po to, aby uczynić komunikator bezpieczniejszym miejscem rozmów dla każdego. GryOnline.pl także posiada swój serwer - zapraszamy.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej