Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 maja 2021, 16:25

autor: hexx0

Koniec z oszustwami trenerów w CS:GO? Valve ma rozwiązanie

W najnowszej aktualizacji do gry Counter-Strike: Global Offensive Valve wprowadziło zapisywanie się pozycji trenerów w plikach zapasowych rundy, co ma zapobiec przyszłym oszustwom z ich strony.

Aktualizacja, którą firma Valve wprowadziła 27 maja do Counter-Strike’a: Global Offensive, przyniosła długo wyczekiwane rozwiązanie, które powinno uniemożliwić trenerom profesjonalnych drużyn e-sportowych oszukiwanie w trakcie przyszłych rozgrywek. Na liście zmian widnieje bowiem wpis mówiący o tym, że ich pozycje będą od teraz zapisywane w plikach zapasowych rundy.

Jeśli nie wiecie, o co chodzi, to już wyjaśniam. Otóż 26 sierpnia 2020 roku trener Wisły Kraków, Mariusz „Loord” Cybulski, ujawnił istnienie błędu w CS:GO, który umożliwiał szkoleniowcom pojawianie się w dowolnych punktach na mapie w roli obserwatora. Szybko okazało się, że usterka była wykorzystywana na turniejach e-sportowych do podglądania pozycji przeciwników i informowania o niej członków własnej drużyny.

W konsekwencji tego odkrycia organizacje ESL (Electronic Sports League) i DreamHack bez wahania podjęły odpowiednie działania, przyznając bany nieuczciwym zawodnikom i odbierając ich drużynom zdobyte w nieetyczny sposób nagrody. Na początku kary dostali jedynie Nicolai „HUNDEN” Petersen z zespołu Heroic, Ricardo „dead” Sinigaglia z MiBR oraz Aleksandr „MechanoGun” Bogatirjew z Hard Legion Esports. Później jednak okazało się, że oszustw było znacznie więcej i trzeba było wprowadzić zakazy kolejnym trenerom.

Firma Valve szybko usunęła rzeczony błąd. Rozwiązanie, które wprowadził do CS:GO ostatni patch, ma po prostu pomóc uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Przytoczony wcześniej wpis oznacza w końcu, że po meczu możliwy będzie do odtworzenia zapis rozgrywki z punktu widzenia trenera danej drużyny. Obejrzenie takiego materiału powinno pomóc szybko stwierdzić, czy w czasie spotkania robił on coś podejrzanego.

Warto zauważyć, że śledztwo prowadzone przez organizację ESIC (Esports Integrity Commision) wciąż trwa i może przynieść kolejne bany. Natomiast wspomniana aktualizacja do CS:GO, oprócz opisanego wyżej rozwiązania, wprowadziła liczne zmiany na mapach Ancient, Grind, Mocha i Cache. Więcej na ich temat znajdziecie tutaj.