Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 14 maja 2021, 14:18

autor: Karol Laska

Co obejrzeć na Netflixie, HBO GO i Prime Video 14-16 maja 2021 roku

Podpowiadamy, co obejrzeć w weekend 14-16 maja 2021 roku w związku z premierami filmów i seriali na trzech najpopularniejszych platformach streamingowych: Netfliksie, HBO GO i Amazon Prime Video.

W erze pozamykanych multipleksów większość czasu przeznaczanego na filmy i seriale spędzamy w sieci, próbując wybrać coś z bogatych bibliotek dostępnych w Polsce platform streamingowych. Jeżeli nie lubicie siedzieć godzinami nad poszukiwaniem produkcji do obejrzenia, to postaramy się Wam pomóc – wybraliśmy 5 wartych zobaczenia tytułów, które dopiero co się pojawiły bądź pojawią na Netfliksie, HBO GO i Amazon Prime Video. Poniższa lista dotyczy weekendu od 14 do 16 maja 2021 roku. Zaczynajmy!

Miłość, śmierć i roboty (Love, Death & Robots) – sezon drugi - Netflix

 1. Co to: seria krótkometrażowych animacji osadzonych w przyszłości
 2. Od kiedy dostępny na platformie: od 14 maja
 3. Rok premiery: 2021
 1. Miłość, śmierć i roboty na Netfliksie

Swego czasu na Netfliksie wielką popularnością cieszył się serial Czarne lustro – głównie ze względu na oryginalny koncept polegający na tym, że każdy odcinek jest osobną historią autorstwa innych twórców, ale wszystkie epizody łączy punkt wspólny w postaci dystopicznego ukazania przyszłości. Podobne założenia przyjęto w innym serialu dostępnym na tejże platformie pod tytułem Miłość, śmierć i roboty. Różnica pomiędzy tymi dwoma dziełami jest taka, że to drugie złożone zostało z krótkometrażowych filmów animowanych. Każdy z epizodów charakteryzuje więc nie tylko inna opowieść, ale także zgoła odmienna stylistyka. A dziś na Netfliksa wleciał sezon numer 2. Nic tylko oglądać.

Relikt (Relic) – HBO GO

 1. Co to: horror oryginalnie wykorzystujący motyw demencji
 2. Od kiedy dostępny na platformie: od 16 maja
 3. Rok premiery: 2020
 1. Relikt na HBO GO

Dobre współczesne horrory coraz rzadziej opierają się na jumpscare’ach, brutalności i przerażających monstrach, a bardziej na próbie opowiedzenia ciężkiej historii, która wywoła w widzach psychiczny dyskomfort. Relikt zdecydowanie można zaliczyć do tego typu dzieł. Na początku jest dość kameralna i smutna opowieść o córce, które opiekuje się matką chorą na demencję. Nieco później owa choroba wykorzystywana jest w sposób co najmniej niecodzienny i stanowi największy demoniczny pierwiastek filmu. Nikt bowiem nie chciałby cierpieć na przypadłość, która tak bardzo ogranicza ludzkie zmysły i postrzeganie rzeczywistości. Twórcy doskonale zdają sobie z tego sprawę, więc postanowili pokazać demencję od jej najmroczniejszej strony.

Halston – Netflix

 1. Co to: burzliwa biografia kontrowersyjnego projektanta mody
 2. Od kiedy dostępny na platformie: od 14 maja
 3. Rok premiery: 2021
 1. Halston na Netfliksie

Ekscentryczne osoby od zawsze przyciągają światła reflektorów, a filmowi twórcy wręcz kochają kręcić o nich wysokiej jakości dzieła. Tym razem, za sprawą netfliksowego serialu Halston, przyjrzymy się nieco bliżej osobie Roya Halstona Frowicka – kontrowersyjnego projektanta mody, który zaczynał z pozycji outsidera, by potem zawalczyć o swoje i zapisać się na kartach historii. Oczywiście, jak w co drugiej tego typu biografii, zobaczymy dużo seksu, narkotyków i innych hedonistycznych przyjemności, ale cały ten życiowy przepych zostanie odpowiednio ubrany od strony formalnej w postaci wysmakowanych kadrów i hipnotyzującej muzyki (w trailerze można usłyszeć chociażby Depeche Mode). A, i bym zapomniał, w roli głównej występuje Ewan McGregor, więc jest to lektura obowiązkowa dla wszystkich jego fanów.

The Last Hour – Amazon Prime Video

 1. Co to: kryminał SF prosto z Azji
 2. Od kiedy dostępny na platformie: od 14 maja
 3. Rok premiery: 2021
 1. The Last Hour na Amazonie

Netflix i HBO to nie jedyne firmy, które szukają nie tylko twórców amerykańskich, ale i europejskich czy azjatyckich w celu nakręcenia ciekawych, nieco mniej hollywoodzkich w swoim wydźwięku filmów i seriali. Amazon również należy do tego grona, czemu dowodzi debiutujący dziś na Prime Video indyjski serial oryginalny, The Last Hour. To zrobiony z bollywoodzką pompą kryminał z elementami paranormalnymi zakładającymi możliwość porozumiewania się z duszami zmarłych ludzi. I tak, wspominam o tym raczej w ramach ciekawostki, bo na seans raczej się nie zdecyduję, ale myślę, że sam zwiastun wystarczy, by zrozumieć z jakiego typu „hitem” mamy do czynienia. Nawiasem mówiąc, trailer ten zdobył już na YouTube prawie 8 milionów wyświetleń, a znajduje się na owej platformie od… tygodnia.

Obecnie Amazon Prime nie ma oficjalnego wsparcia w Polsce (ale to się zmieni, ponieważ Amazon otworzył polską wersję serwisu), ale to nie powinno przeszkodzić Wam w oglądaniu – wystarczy skorzystać z konta założonego na Amazon UK. Jeżeli chcecie się zarejestrować, skorzystajcie z tego linka.

Castlevania – sezon czwarty – Netflix

 1. Co to: animowana ekranizacja znanej serii gier wideo
 2. Od kiedy dostępny na platformie: od 13 maja
 3. Rok premiery: 2021
 1. Castlevania na Netfliksie

Tragiczny jest los jakichkolwiek prób przełożenia historii znanych z gier wideo na kinowy bądź telewizyjny ekran. Niechaj dowodem na to będzie fakt, że jedną z najlepiej ocenianych adaptacji tego typu w historii jest Detektyw Pikachu – blockbuster sympatyczny, ale też do bólu schematyczny. Mimo to istnieją naprawdę wartościowe growe ekranizacje, tylko trzeba wiedzieć, gdzie szukać. Na Netfliksie od kilku lat można znaleźć na przykład serial animowany (stylizowany na anime) pod tytułem Castlevania na podstawie znanej serii gier akcji typu metroidvania. Angażująca fabuła, bardzo przyjemna dla oka kreska oraz krwawy, iście transylwański klimat to tylko część zalet tegoż dzieła. Świadectwem jakości tejże produkcji jest to, że otrzymała ona już swój czwarty sezon i Netflix ani myśli o jej skasowaniu.

 1. Co obejrzeć na Netflixie, HBO GO i Prime Video 7-9 maja 2021 roku
 2. Strona internetowa Netflixa
 3. Strona internetowa HBO GO
 4. Strona internetowa Amazon Prime Video

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej