filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 13 lipca 2022, 12:10

autor: Ignacy Kruk

Ci magicy tworzyli Star Wars, teraz otrzymają dokument

Light & Magic to nowa seria od Disney+, która przybliży nam kulisy powstania Gwiezdnych wojen. W pierwszym zwiastunie produkcji możemy zobaczyć między innymi rzadko spotykane materiały z oryginalnej trylogii, jeszcze sprzed poprawek George’a Lucasa.

Źródło: YouTube / Industrial Light & Magic

Temat genezy jednej z największych współczesnych marek, jaką jest Star Wars, zdaje się mieć oczywisty i zarazem ogromny potencjał. Wygląda na to, że Disney uważa podobnie i już teraz możemy rzucić okiem na pierwszy zwiastun sześcioodcinkowej dokumentalnej serii pt. Light & Magic, która przybliży nam historię założonego przez George’a Lucasa studia ILM (Industrial Light & Magic).

Pierwotnie, czyli w 1975 roku, studio ILM powstało, by tworzyć filmy z uniwersum Star Wars, lecz z czasem poszerzyło swój zasięg. Efekty ich pracy możemy dziś zobaczyć w ponad 350 produkcjach filmowych, od Indiany Jonesa aż po Piratów z Karaibów.

Czy Disney przywróci oryginalne wersje Star Wars?

Warto wspomnieć, że w powyższym materiale możemy zobaczyć krótki fragment (1:06) wyciągnięty wprost z oryginalnej wersji Gwiezdnych wojen. Co ciekawe, jest to pierwszy raz, gdy Disney zdecydował się na takie posunięcie, gdyż na platformie Disney+ znajdziemy jedynie specjalne edycje oryginalnej trylogii, które George Lucas stworzył w latach 90-tych.

Największą przeszkodą w przywróceniu pierwotnych wersji Gwiezdnych wojen jest fakt, że od lat uważa się, iż oryginalne negatywy filmowe zostały zniszczone i zastąpione przez poprawione wersje Lucasa.

Być może jednak spoczywają one zapomniane w jakimś magazynie, a teraz, wraz z premierą Light & Magic, nadarza się idealna okazja, by udostępnić to legendarne dziedzictwo studia ILM na platformie Disney+. Z pewnością część fanów przyjęłaby taką decyzję z entuzjazmem.

Light & Magic zadebiutuje na Disney+ 27 lipca.