Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 maja 2021, 15:23

Borderlands 3: Sony nie zgodziło się na cross-play na PS4 i PS5

Kolejna aktualizacja do gry Borderlands 3 umożliwi wspólną rozgrywkę (cross-play) użytkownikom wszystkich platform poza PS4 i PS5. Taką decyzję podjęła firma Sony.

Studio Gearbox Software, twórcy Borderlands 3, postanowiło wyjść naprzeciw oczekiwaniom fanów i wprowadzić do gry funkcję cross-play, aby użytkownicy wszystkich platform mogli uczestniczyć wspólnie w zabawie. Niestety, firma Sony zdecydowała, że posiadacze PlayStation 4 i PlayStation 5 zostaną odcięci od reszty społeczności.

Poinformował o tym na swoim Twitterze Randy Pitchford, prezes Gearboxa. W jego wpisie czytamy:

Chcecie najpierw dobre czy złe wieści? Dobra wiadomość: przygotowano aktualizację do Borderlands 3, która wprowadzi pełne wsparcie dla funkcji cross-play na wszystkich platformach. Zła wiadomość: aby gra dostała certyfikację, Sony zażądało od nas usunięcia tej funkcji na konsolach PlayStation.

Decyzja Japończyków może dziwić i z pewnością odbije się negatywnym echem wśród graczy. Z drugiej strony niedawno dowiedzieliśmy się, że Sony wymagało od deweloperów płacenia dodatkowych pieniędzy za możliwość implementacji funkcji cross-play na PS4. Wysokość kwot miała być uzależniona od tego, ile osób grało aktualnie w dany tytuł i jakie sumy wpływały w związku z tym do kasy firmy. Może zatem jej przedstawiciele uznali, że społeczność zebrana wokół Borderlands 3 na PS4 i PS5 jest zbyt mała, a co za tym idzie, ten ruch będzie nieopłacalny?

Jedyne, czemu nie można się dziwić, to że studio Gearbox Software zgodziło się na żądanie Sony. Bez certyfikacji jego produkcja mogłaby bowiem zostać usunięta z PlayStation Store. Jak stwierdził w niedawnym wywiadzie Karol Banaśkiewicz z polskiego przedsiębiorstwa CI Games:

Certyfikacja jest jednym z kluczowych elementów cyklu wydawniczego gry i polega na przetestowaniu naszego tytułu przez zespół zewnętrzny powołany przez producenta konsol bądź platformę do dystrybucji gier. Podczas certyfikacji nasza gra jest testowana pod względem wymagań technicznych dla danej platformy, które są udostępnione na stronach deweloperskich. Ideą procesu certyfikacji jest dostarczenie produktu o wysokiej jakości, który będzie odpowiednio przystosowany do warunków technicznych, jakie oferują docelowe platformy. Warto zaznaczyć, że bez uzyskania certyfikacji gra nie może zostać wydana na danej konsoli lub platformie dystrybucyjnej (via korporacyjnie.pl).

Na tę chwilę nie wiemy jeszcze, kiedy dokładnie zadebiutuje patch wprowadzający funkcję cross-play. Przypomnijmy, że Borderlands 3 ukazało się na PC, PS4, PS5, XONE i XSX|S. Gra świetnie się sprzedała i została wysoko oceniona. Niedawno dowiedzieliśmy się też, że kolejna odsłona cyklu jest już w produkcji.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej