Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 15 czerwca 2021, 14:40

autor: Karol Laska

Batman miał uprawiać seks z Kobietą-Kot, ale DC nie chce takich scen z superbohaterami

Od wielu lat trwa dyskusja na temat scen erotycznych w kinematografii. Na jedną z nich pomysł mieli twórcy serialu Harley Quinn. Chcieli ukazać zbliżenie Batmana i Kobiety-Kot, ale DC zgłosiło stanowczy sprzeciw.

Na portalu Variety pojawił się felieton opowiadający o produkcjach superbohaterskich, które ze względu na swoją oryginalność i narracyjno-formalną odwagę mocno wpłynęły na reprezentowany przez siebie subgatunek. Wśród tych tytułów znalazł się między innymi animowany serial DC dla dorosłych pod tytułem Harley Quinn.

Jego współtwórca, Justin Halpern, miał wiele pomysłów na poprowadzenie fabuły – w tym również takich, które zostały stanowczo oprotestowane przez władze DC. Mowa między innymi o wizji sceny erotycznej Batmana z Kobietą-Kot, służącej jak symbol twórczej swobody i gatunkowej dekonstrukcji kina superbohaterskiego. Argumentacja firmy była jednak jasna – zabawki z postaciami z DC są sprzedawane dzieciom, a więc nie można ich pokazywać w tak intymnych sytuacjach nawet w produkcji skierowanej do widzów pełnoletnich. Halpern mówi:

Niezwykle satysfakcjonujące i swobodne jest wykorzystywane bohaterów, którzy są uważani za złoczyńców, ponieważ daje to wiele ciekawych możliwości. Doskonałym tego przykładem trzeci sezon Harley Quinn , kiedy to Batman chciał zadowolić Kobietę-Kot. DC powiedziało wtedy: „Nie możecie tego zrobić – pod żadnym pozorem. Superbohaterowie tego nie robią”. Odpowiedziałem wtedy na to: „Mówicie więc, że superbohaterów obchodzi tylko ich własna przyjemność?”. Oni odparli: „Nie, sprzedajemy zabawki z tymi postaciami. Ciężko takową sprzedać, jeśli Batman uprawia z kimś seks”.

Batman miał uprawiać seks z Kobietą-Kot, ale DC nie chce takich scen z superbohaterami - ilustracja #1
Umówmy się, że relacja tej pary od zawsze była bardzo skomplikowana

I choć tego rodzaju blokady ze strony DC mogą wydawać się Wam restrykcyjne wobec twórców serialu, tak Halpern zaznaczył, że wielokrotnie studio pozwalało mu przekroczyć gatunkowe normy czy tak zwaną granicę dobrego smaku w imię szeroko pojętej sztuki i oryginalności. Wychodzi więc na to, że wulgaryzmy, brutalność i czarny humor nie są wielkim problemem. Najbardziej kontrowersyjnym tematem zawsze bowiem staje się seks – rzecz niby ludzka, ale jednak skutecznie tabuizowana.

  1. Strona internetowa DC Comics

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej