Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 grudnia 2018, 12:24

autor: Frozen

Anthem – utrata biblioteki gier karą za streamowanie wersji alfa

Pewien użytkownik Twitcha na własnej skórze przekonał się, czym grozi łamanie warunków umowy poufności. W wyniku streamowania zamkniętych testów gry Anthem utracił całą swoją bibliotekę gier na platformie Origin.

Electronic Arts nie zna litości. - Anthem – utrata biblioteki gier karą za streamowanie wersji alfa - wiadomość - 2018-12-10
Electronic Arts nie zna litości.

Użytkownik Smokethrone uruchomił grę Anthem podczas streamu na żywo na platformie Twitch. W trakcie łączenia się z serwerami firmy Electronic Arts, klient platformy Origin przestał odpowiadać, co wymusiło na streamerze zamknięcie procesu poprzez Menedżera zadań systemu Windows. Po ponownym uruchomieniu klienta Origin, Smokethrone odkrył, że biblioteka gier na jego koncie jest pusta.

Jednym z warunków uzyskania dostępu do zamkniętych testów wersji alfa gry Anthem było podpisanie NDA (ang. non-disclosure agreement, czyli umowy poufności). W dokumencie wyraźnie zaznaczono, że dzielenie się jakimikolwiek informacjami na temat gry z osobami trzecimi jest surowo wzbronione (punkt ósmy umowy), a niedotrzymanie warunków NDA może skutkować nawet usunięciem konta (punkt piąty). Nie wiadomo, ile tytułów w swojej kolekcji posiadał Smokethrone przed całym zajściem. Zagadką pozostaje także to, czy gry zostały usunięte z konta na zawsze, czy to tylko tymczasowa kara za niedotrzymanie umowy.

Czy kara była adekwatna do przewinienia? Wciąż mamy za mało informacji na temat zajścia, aby to jednoznacznie stwierdzić. To prawda, że streamer wykazał się kompletnym brakiem odpowiedzialności, jednak zabieranie mu wszystkich gier, za które (prawdopodobnie) zapłacił, to trochę przegięcie ze strony wydawcy gry... no chyba że w kolekcji miał tylko Anthem w wersji alfa. Wtedy to ma sens.

Anthem to kosmiczny RPG akcji z elementami MMO, za który odpowiada studio BioWare (znane m.in. z serii Mass Effect i Dragon Age). Premiera gry przewidziana jest na 22 lutego 2019 roku. Obecnie trwają zamknięte testy alfa produkcji. Osoby, którym nie udało się do nich dostać, będą mogli przetestować tytuł w późniejszym terminie dzięki grywalnej wersji demo.