Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 kwietnia 2019, 12:06

autor: Aquma

Amerykańska komisja handlu przyjrzy się bliżej lootboksom

Amerykańska komisja handlu – FTC – zorganizuje w sierpniu tego roku otwarte warsztaty poświęcone tematowi lootboksów i ich potencjalnie szkodliwemu wpływowi na zachowanie młodych graczy.

FTC zorganizuje warsztaty poświęcone lootboksom. Źródło: ftc.gov. - Amerykańska komisja handlu przyjrzy się bliżej lootboksom - wiadomość - 2019-04-12
FTC zorganizuje warsztaty poświęcone lootboksom. Źródło: ftc.gov.

Jeszcze w tym roku amerykańska komisja handlu (Federal Trade Commission – FTC) przyjrzy się bliżej tzw. lootboksom, czyli skrzynkom z losowym sprzętem, które w niektórych grach można kupować za prawdziwe pieniądze. Wspomniany organ zajmie się tym tematem 7 sierpnia, w ramach otwartych warsztatów o wiele mówiącej nazwie Inside the Game: Unlocking the Consumer Issues Surrounding Loot Boxes (w wolnym tłumaczeniu „W grze: spojrzenie na problemy klientów w związku z lootboksami”).

Warsztaty zgromadzą różne zainteresowane strony, w tym przedstawicieli przemysłu, rzeczników konsumentów, stowarzyszenia branżowe, naukowców i urzędników państwowych w celu omówienia problemów związanych z marketingiem i wykorzystaniem lootboksów oraz innych zakupów w grach, a także potencjalnego wpływu tych wirtualnych nagród na młodych konsumentów – czytamy w informacji prasowej.

Lootboksy pod lupą.
Lootboksy pod lupą.

Specjaliści pochylą się nad wszelkimi rodzajami omawianych skrzynek – także tymi, w których kryją się wyłącznie przedmioty kosmetyczne. Na liście tematów znajdą się takie kwestie, jak pochodzenie lootboksów, ich rola w rozgrywce i rynku, a także potencjalny wpływ na zachowanie klientów, w tym nieletnich graczy. Odbędzie się również dyskusja poświęcona tematowi transakcji handlowych wewnątrz gier, w tym marketingu i świadomości konsumenckiej.

Należy zaznaczyć, że wspomniane powyżej wydarzenie nie będzie początkiem formalnego śledztwa – FTC na razie zbiera informacje i zachęca do wyrażania opinii. Dopiero od przebiegu warsztatów ma zależeć, jakie będą dalsze kroki komisji (jeśli w ogóle jakieś zostaną wykonane). 7 sierpnia może jednak okazać się ważną datą dla wielu twórców i wydawców gier – jeśli warsztaty nie przebiegną po ich myśli, nie da się wykluczyć wdrożenia regulacji prawnych, które utrudnią lub uniemożliwią wykorzystywanie lootboksów. Oczywiście, równie dobrze może się okazać, że planowane wydarzenie nie przyniesie żadnych zmian i sprawa zakończy się podobnie, jak w Wielkiej Brytanii czy Polsce.

  1. FTC – strona oficjalna