Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 30 listopada 2020, 12:45

autor: EnVakker

Amazon kasuje serial o światowej pandemii po pierwszym sezonie

Utopia nie zostanie opowiedziana do końca. Amazon zdecydował o zakończeniu serialu, który wylądował na platformie po sześciu latach przygotowań.

Włodarze Amazona są bezlitośni - zaledwie dwa miesiące po premierze pierwszego sezonu Utopii, produkcji nad którą prace toczyły się od 2014 roku, zapadła decyzja o rezygnacji z kolejnych sezonów. Powodem, jak możemy się domyślać, jest kiepska oglądalność i niezbyt przychylne opinie krytyków, którzy na Rotten Tomatoes wystawili Utopii jedynie 51% pozytywnych recenzji.

Amazon kasuje serial o światowej pandemii po pierwszym sezonie - ilustracja #1
Utopia (2020)

Najbardziej zawiedziona jest z pewnością Gillian Flynn, twórczyni serialu, która poświęciła mu ostatnie sześć lat. Pracowała ona nad scenariuszami wszystkich odcinków pierwszego sezonu. Był to dla niej debiut w roli showrunnerki. Wcześniej napisała m.in. książki Zaginiona dziewczyna, zekranizowaną przez Davida Finchera, czy Ostre przedmioty, na podstawie której powstał serial HBO.

Utopia była thrillerem politycznym, opowiadającym o świecie rodem z najgorszych teorii spiskowych. Bohaterami jest grupa przypadkowych ludzi, która wchodzi w posiadanie zagadkowego komiksu, klucza do wielu tajemnic, spośród których najmroczniejszą jest nadchodząca światowa pandemia, zaplanowana przez rząd i korporacje.

Amazon kasuje serial o światowej pandemii po pierwszym sezonie - ilustracja #2
Utopia (2013)

Co ciekawe, anulowany właśnie serial Amazona był remakiem - również skasowanej - produkcji brytyjskiej o tym samym tytule. Utopia z 2013 roku, za którą odpowiadał Dennis Kelly, poradziła sobie co prawda lepiej z widownią i prasą. Została jednak zakończona po dwóch sezonach. Tę decyzję wyjaśnić już dość trudno. Pierwowzór Utopii dostał nawet nagrodę Emmy, a soundtrack Cristobala Tapii De Veera i charakterystyczna paleta barw sprawiły, że nawet dziś znaleźć można zagorzałych fanów serialu.