Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 marca 2023, 15:00

autor: Paweł "Froozyy" Woźniak

8 rzeczy, o których musisz wiedzieć, wracając do Fortnite’a w 2023 roku

Na przestrzeni lat Fortnite zmienił się praktycznie pod każdym względem. Dzisiaj prezentujemy Wam 8 najważniejszych zmian, o których należy wiedzieć, grając w produkcję Epic Games w 2023 roku.

Fortnite jest już z nami ponad pięć lat i trzeba przyznać jedno – przez ten czas produkcja Epic Games mocno zmieniła układ sił na rynku gier komputerowych. Twórcy nie ustawali w dopieszczaniu formuły swojego dzieła, przez co dzisiaj dzierży ono tytuł jednej z najpopularniejszych gier wideo naszych czasów. Całkiem możliwe, że w przeszłości spróbowaliście swoich sił w Fortnite, lecz prędzej czy później porzuciliście tę produkcję. Jeśli tak właśnie było, to musicie wiedzieć, że obecnie jest to zupełnie inny tytuł. Zamierzamy zaprezentować Wam najważniejsze zmiany, jakie zaszły w grze Fortnite w ostatnich latach. Być może któraś z nich sprawi, że ponownie zainteresujecie się produkcją studia Epic Games.

8 rzeczy, o których musisz wiedzieć, wracając do Fortnite’a w 2023 roku - ilustracja #1
Fortnite nie jest już tą samą grą co kiedyś. / Źródło: Epic Games.

1. Dodano tryb bez budowania

Chociaż zmian w grze Fortnite na przestrzeni ostatnich lat zaszło sporo, to bez wątpienia najważniejszą z nich było dodanie na stałe do gry trybu Zero Budowania. W ramach niego otrzymujemy rozgrywkę pozbawioną tytułowej mechaniki. Stawiane w locie konstrukcje zostały zastąpione dodatkowym, samoodnawialnym się pancerzem, a także ulepszeniami możliwości poruszania się postaci. Jest to opcja idealna dla graczy, którym budowanie nie sprawiało frajdy, bo bez tej mechaniki gra i tak ma wiele do zaoferowania – starcia są bardziej dynamiczne, a brak możliwości szybkiego stworzenia sobie schronu znacznie ułatwia potyczki z przeciwnikami.

Nasza rada!

Jeśli dopiero rozpoczynasz zabawę z Fortnite’em, to dobrze zrobisz, zaczynając właśnie od trybu Zero Budowania.

2. W grze jest więcej elementów PvE

Rozdział 2. wprowadził do gry m.in. walki PvE z rozmaitymi przeciwnikami w ramach standardowych potyczek battle royale. Obecnie tego typu aktywności na mapie jest jeszcze więcej i bardzo często mają one ciekawe podłoże fabularne. Elementy te dodano w celu urozmaicenia rozgrywki i przez ostatnie lata zostały one znacząco rozwinięte. Boty i przeciwnicy zapewniają dodatkowe narzędzia wspomagające wygrywanie gier – mogą dać nam surowce, bronie czy nawet dołączyć do naszej drużyny. Ich pokonanie zazwyczaj nie powinno sprawić większych problemów (o ile inni gracze nam w tym nie przeszkadzają), a sama walka z wrogami kontrolowanymi przez komputer często powiązana jest z sezonowymi misjami. Warto również wiedzieć, że do gry trafiły zwierzęta, które możemy pokonać – w celu uzyskania przedmiotów leczniczych – lub okiełznać i wykorzystać do przemieszczania się.

3. Nowa mapa

Oczywiście jeśli mówimy o zmianach w Fortnite, to nie możemy pominąć tak istotnego elementu, jak mapa, na której rozgrywają się wszystkie potyczki. W momencie pisania tego tekstu – czyli w Rozdziale 4. – po raz kolejny otrzymaliśmy zupełnie nowe miejsce rozgrywek. Tym razem przygotowano o ok. 30% mniejszą wyspę, co sprawia, że potyczki są znacznie bardziej dynamiczne. Dodatkowo dodano tzw. terytoria, po których przejęciu dostajemy rzadkie przedmioty, a także możemy przez ograniczony czas zobaczyć wrogów oraz zamknięte skrzynie na wyznaczonym obszarze.

8 rzeczy, o których musisz wiedzieć, wracając do Fortnite’a w 2023 roku - ilustracja #2
Nowa mapa została utrzymana w klimatach średniowiecza. / Źródło: Epic Games.

4. Rozszerzenia Rzeczywistości

Jedną z największych zmian, jakie wprowadzono w najnowszym Rozdziale, są tzw. Rozszerzenia Rzeczywistości – ulepszenia, które gracze wybierają w trakcie rozgrywki. Podczas każdego meczu dostajemy do czterech Rozszerzeń (czterokrotnie losowane są dwa z ogólnej puli i za każdym razem należy wybrać jedno z nich). Dostępne są takie ulepszenia, jak lepsze możliwości poruszania się czy otrzymanie konkretnego przedmiotu. Jest to rozwiązanie, które ma sprawić, że każdy gracz uzyska możliwość dostosowania rozgrywki pod siebie. Co ważne, twórcy zadbali o aktualizację wspomnianej mechaniki – w momencie pisania tego tekstu do gry zostało dodanych pięć kolejnych Rozszerzeń i należy spodziewać się, że z czasem twórcy będą mocno eksperymentować z tym elementem rozgrywki.

Nasza rada!

Nie bój się eksperymentować z różnymi Rozszerzeniami Rzeczywistości. Być może przypadkiem odkryjesz nowy styl rozgrywki, który będzie Ci bardziej odpowiadać.

5. Nowy silnik Unreal Engine 5.1

Najnowszy Rozdział to również ogromna zmiana pod względem wizualnym – twórcy przenieśli całą produkcję na silnik Unreal Engine 5.1, co sprawia, że gra prezentuje się teraz o wiele przyjemniej dla oka, a deweloperzy mają znacznie większe możliwości w tworzeniu nowych atrakcji na mapie. Poprawie uległo wszystko – od szczegółowości tekstur przez realizm wody po odbicia światła.

8 rzeczy, o których musisz wiedzieć, wracając do Fortnite’a w 2023 roku - ilustracja #3
Fortnite na silniku Unreal Engine 5.1 prezentuje się naprawdę zjawiskowo. / Źródło: Epic Games.

6. Ekipa Fortnite

Fortnite był jedną z pierwszych gier, która pokazała, jak w przemyślany sposób nagradzać trudy graczy poświęcających danej produkcji naprawdę sporo czasu. Wprowadzenie przepustki, której każdorazowe skompletowanie pozwala na darmowy zakup kolejnej, był swego rodzaju przełomowym pomysłem. Gracz w teorii za przepustkę musiał zapłacić tylko raz, aby móc cieszyć się nią w każdym kolejnym sezonie. Obarczone jest to przymusem spędzania w grze wielu godzin w danym sezonie, ale graczom spodobała się taka forma wynagradzania za poświęcenie. Nowością, która może zaskoczyć powracających graczy, jest fakt, że po pewnym czasie twórcy z Epic Games wprowadzili do swojej produkcji swego rodzaju abonament – Ekipę Fortnite. To oferta, dzięki której gracze mogą zapewnić sobie miesięczne pakiety przedmiotów, w tym odblokowanie karnetu bojowego, nowe skiny oraz dodatkowe V-dolce. To świetne rozwiązanie dla graczy, którzy mają nieco więcej wolnych środków do wydania.

7. Jest szybciej i bardziej dynamicznie

8 rzeczy, o których musisz wiedzieć, wracając do Fortnite’a w 2023 roku - ilustracja #4
Obecnie Fortnite to o wiele bardziej dynamiczna gra. / Źródło: Epic Games.

Wraz z wprowadzeniem do gry trybu Zero Budowania twórcy zdecydowali się na dodanie kolejnych elementów poruszania się postaci, takich jak wślizg czy wspinanie się. Do tego obecnie produkcja oferuje paletę narzędzi, dzięki którym rozgrywka jest jeszcze szybsza i bardziej dynamiczna. Mowa tutaj m.in. o Młocie Uderzeniowym, który pozwala na przemieszczanie siebie, sojuszników, a także wrogów, Kleposokach dodających nielimitowane zasoby wytrzymałości na pewien czas, czy też Rozszerzeniach Rzeczywistości zapewniających bonusy po zakończeniu wspinaczki lub sprintu. Wszystko to sprawia, że dziś rozgrywka w Fortnite jest znacznie bardziej dynamiczna niż kilka lat temu.

Nasza rada!

Korzystaj ze wszystkich dostępnych broni i przedmiotów, aby dokładnie zapoznać się z ich działaniem.

8. Współprace i eventy

Nie od dziś wiadomo, że Fortnite żyje ogromnymi współpracami z przedstawicielami najpopularniejszych marek i dzieł popkulturowych na świecie. Już wcześniej wszyscy zdawali sobie sprawę, jak ogromny potencjał ma produkcja Epic Games w tym względzie, ale myślę, że niewielu mogło przewidzieć, że osiągnie on aż taki poziom. Obecnie Fortnite może chwalić się współpracą m.in. z najpopularniejszymi grami wideo, anime, komiksami oraz filmami, co owocuje tematycznymi zestawami przedmiotów (np. od Geralta z Rivii). Praktycznie każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie bez względu na to, jakimi innymi tworami popkultury jest zainteresowany. Co więcej, taka współpraca obejmuje już nie tylko skórki w grze, ale również ogromne wydarzenia, mające na celu przyciągnięcie przed ekrany wielu graczy. Mowa tutaj o eventach, poprzedzających zakończenia sezonów czy też koncertach znanych gwiazd muzycznych. Każde takie wydarzenie potrafi wprawić w osłupienie i jest świetną odskocznią od normalnej rozgrywki.

ZASTRZEŻENIE

Materiał powstał we współpracy z firmą Epic Games.