Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 lutego 2020, 09:31

36 tys. darmowych gier flashowych uratowanych przed zapomnieniem

Programiści z BlueMaxima uratowali przed zapomnieniem 36 tys. gier flashowych, które przestaną działać z końcem roku - po ostatecznym wyłączeniu wtyczki Flash. Tytuły można pobrać w ramach specjalnego programu stworzonego na bazie licencji open-source.

Flashpoint - ciekawa inicjatywa dla fanów gier przeglądarkowych. - 36 tys. darmowych gier flashowych uratowanych przed zapomnieniem - wiadomość - 2020-02-03
Flashpoint - ciekawa inicjatywa dla fanów gier przeglądarkowych.

Z końcem tego roku doczekamy się zmierzchu standardu Flash, który przez lata napędzał przeróżne serwisy i gry dostępne na stronach internetowych. Twórcy przeglądarek rezygnują ze wspierania przestarzałego rozwiązania w związku z zakończeniem jego rozwoju i obawami o luki oraz problemy z bezpieczeństwem. Niestety, zaistniała sytuacja oznacza, że 1 stycznia przyszłego roku wiele gier przeglądarkowych przestanie działać, bowiem nie wszystkie z nich zostały (lub zostaną) przekonwertowane do HTML5 czy Unity. Fanom tego typu rozrywki z pomocą przychodzi program Flashpoint, który pozwala ściągnąć i ograć przeszło 36 tysięcy gier stworzonych w oparciu o technologię Flash. Poniżej możecie zobaczyć trailer.

Flashpoint wykorzystuje oprogramowanie typu open-source i możecie go pobrać pod tym adresem. Dostępne są dwa warianty - w jednym przypadku ściągamy samego klienta, a gry są pobierane w momencie, gdy rozpoczynamy zabawę. Drugą opcją jest pobranie całej bazy danych - jeśli macie to w planie, przygotujcie sporo miejsca na dysku (po rozpakowaniu wszystko zajmuje 288 GB). Listę dostępnych tytułów znajdziecie tutaj. Co ważne, znajduje się tam także formularz, który pozwala zgłaszać kolejne produkcje. Jeśli w zestawieniu nie ma czegoś, co Was interesuje, zerknijcie najpierw na podsumowanie gier, o których dodanie poprosił już ktoś inny.

Warto odnotować, że twórcy webowych produkcji mogą zwrócić się do autorów programu z prośbą o usunięcie danej gry w związku z łamaniem praw autorskich i zostanie ona spełniona. Nie jest to zjawisko zbyt częste - jeśli deweloperzy nie planują przekonwertowania swojego dzieła na nowszy silnik, to w większości przypadków nie mają nic przeciwko, by zostało ono zachowane w takiej formie, zamiast całkowicie zniknąć z Internetu.

Oczywiście gry powstałe w oparciu o Flash nie są tytułami AAA+, ale mimo wszystko stanowią kawałek gamingowej historii i dobrze, że ktoś zadbał o ich zarchiwizowanie.

  1. Flashpoint - strona oficjalna