Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 8 listopada 2018, 10:38

autor: Serek

1983 - pierwszy polski serial Netflixa na drugim zwiastunie

Niespełna trzy tygodnie przed premierą twórcy pierwszego polskiego serialu Netflixa udostępniają kolejny zwiastun produkcji. Seria zatytułowana 1983 zabierze widzów do alternatywnej wersji rzeczywistości z 2003 roku. W rolach głównych Maciej Musiał i Robert Więckiewicz.

Premiera 1983 za niespełna 3 tygodnie. - 1983 - pierwszy polski serial Netflixa na drugim zwiastunie - wiadomość - 2018-11-08
Premiera 1983 za niespełna 3 tygodnie.

Nieco ponad trzy tygodnie dzielą nas od premiery długo wyczekiwanego, pierwszego polskiego serialu na platformie Netflix. Produkcja o tytule 1983 zadebiutuje na srebrnym ekranie 30 listopada bieżącego roku. W sieci pojawił się niedawno nowy zwiastun prezentujący zarys historii. Fabuła serii reżyserowanej przez Agnieszkę Holland oraz Katarzynę Adamik skupi się na fikcyjnym ataku terrorystycznym, który sprawił, że żelazna kurtyna nie upadła, a Polska stała się krajem policyjnym. Za produkcję serialu odpowiada Joshua Lang, który jest również autorem scenariusza, oraz Frank Marshall (Jurassic World, Jason Bourne), Robert Zotnowski (House of Cards), a także Andrzej Besztak. Wspierają ich Maciej Musiał i Agnieszka Holland.

Podobnie jak w zwiastunie, również w serialu pierwsze skrzypce zagrają Robert Więckiewicz (Vinci, Świadek Koronny, W Ciemności, Pod Mocnym Aniołem, Kler) oraz wspomniany wcześniej Maciej Musiał (Rodzinka.pl, Czas honoru). Na ekranie towarzyszyć im będą między innymi Michalina Olszańska (Piąte: nie odchodź, Jack Strong, Ja, Olga Hepnarova), Andrzej Chyra (Symetria, Wszyscy jesteśmy Chrystusami, Katyń, W imię...), Mirosław Zbrojewicz (Chłopaki nie płaczą, E=mc2) czy Ewa Błaszczyk (Nic śmiesznego, Planeta Singli).

Produkcja zabierze widzów do alternatywnej wersji rzeczywistości z 2003 roku. Serial opowie historię studenta prawa (w tej roli Maciej Musiał), który wraz z oficerem śledczym (Robert Więckiewicz) odkrywa spisek, wskutek którego żelazna kurtyna wciąż istnieje, a Polska jest państwem policyjnym. Odkryta intryga ma szansę wzniecić rewolucję, dlatego panująca władza zrobi wszystko, by temu zapobiec. Autorami zdjęć są Arkadiusz Tomiak i Tomasz Naumiuk, natomiast za scenografię odpowiada Anna Anosowicz.

Obecnie pozostaje mieć nadzieję, że 1983 sprosta wymaganiom odbiorców. 2018 rok wydaje się być bardzo ważny dla rozwoju polskich produkcji na platformach VOD. Pierwszy polski serial na Netfliksie już za niespełna trzy tygodnie, do tego niedawna premiera Ślepnąć od świateł, które bardzo wysoko zawiesiło poprzeczkę, nie tylko wśród polskich seriali. Czy 1983 uda się jej dosięgnąć?

  1. Oficjalna strona internetowa serialu