Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 lutego 2020, 18:41

autor: Vergil

1428 Shadows over Silesia – Czesi tworzą grę o wojnach husyckich

Czeskie studio KUBI Games tworzy RPG-a akcji, który może przypaść do gustu fanom tak zwanej Trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego. 1428: Shadows over Silesia nie będzie jednak „czeskim Wiedźminem” ani nawet drugim Kingdom Come: Deliverance, lecz projektem znacznie mniejszego kalibru.

1428: Shadows over Silesia to:
  1. brutalna gra RPG akcji rodem z Czech, osadzona w alternatywnej wersji średniowiecznej Europy;
  2. produkcja, w której przemierzymy posępne lochy, zamczyska i klasztory, walcząc z przeciwnikami, rozwiązując zagadki i unikając śmiertelnie groźnych pułapek
  3. tytuł, którego grafikę utrzymano w mrocznej stylistyce „low poly”.

Jeśli należycie do grona miłośników tak zwanej Trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego, średniowiecza i fantastyki, powinna zainteresować Was gra 1428: Shadows over Silesia, nad którą pracuje niezależne czeskie studio KUBI Games. Deweloperzy zza naszej południowej granicy przygotowują brutalnego RPG-a akcji osadzonego w średniowiecznej Europie (czy może raczej wariacji na jej temat, o czym za chwilę). Produkcja zmierza na komputery osobiste, a jej data premiery nie jest jeszcze znana. Ponadto według informacji dostępnych na platformie Steam, nad Wisłą tytuł nie doczeka się lokalizacji. Poniżej znajdziecie zwiastun 1428: Shadows over Silesia oraz garść konkretów na temat omawianego projektu.

Zacznijmy od tego, że akcję 1428: Shadows over Silesia osadzono w tytułowym roku 1428. Gra zabierze nas na Śląsk najechany przez wojska husyckie pod dowództwem Prokopa Wielkiego. Jak się okazuje, wojna nie jest największym zmartwieniem mieszkańców tej krainy; zagraża im bowiem „prawdziwe zło”, które czai się w pobliżu i „nie angażuje się w religijne dysputy”. W trakcie zabawy wcielimy się w mnicha, który, jak nietrudno się domyślić, będzie musiał stawić czoła owej tajemniczej sile.

Miejmy to już za sobą – choć twórcy przekonują, że 1428: Shadows over Silesia przeniesie nas do „prawdziwej średniowiecznej Europy”, wydaje się, że w takowej próżno było szukać ożywionych szkieletów widocznych na opublikowanych przez nich materiałach promocyjnych. Niemniej, pozostałe elementy opisywanego tytułu prezentują się nader interesująco.

Wydarzenia historyczne będą tłem dla fabuły gry 1428: Shadows over Silesia. - 1428 Shadows over Silesia – Czesi tworzą grę o wojnach husyckich - wiadomość - 2020-02-18
Wydarzenia historyczne będą tłem dla fabuły gry 1428: Shadows over Silesia.

Autorzy obiecują liniową, choć ciekawą opowieść, dla której tłem będą historyczne wydarzenia. Gra zostanie podzielona na rozdziały i poziomy (możemy zapomnieć o otwartym świecie), a w trakcie zabawy odwiedzimy klasztory i zamki oraz lochy i jaskinie. Obserwując akcję w widoku izometrycznym, będziemy rozwiązywać zagadki rodem z „klasycznych gier przygodowych”, unikać śmiertelnie niebezpiecznych pułapek i przekradać się za plecami wrogów, a także stawiać im czoła w bezpośrednich starciach. Twórcy wspominają również, że adwersarze mający nad nami przewagę liczebną będą stanowić dla nas prawdziwe wyzwanie.

Deweloperzy udostępnili też wymagania sprzętowe gry 1428: Shadows over Silesia. Zważywszy na fakt, że oprawę graficzną tej produkcji utrzymano w stylistyce „low poly”, wydają się one zaskakująco wysokie. Sprawdźcie zresztą sami.

Minimalne wymagania sprzętowe:

System operacyjny:

Windows 7, 8 (albo 8.1) lub 10

Procesor:

Intel Core i3-3220

Pamięć RAM:

1 GB

Karta graficzna:

Nvidia GeForce GTX 660 lub AMD Radeon HD 7870

Wolne miejsce na dysku:

2 GB

Karta dźwiękowa:

zintegrowana

Zalecane wymagania sprzętowe:

System operacyjny:

Windows 10

Procesor:

Intel Core i5-2400 lub AMD FX-8320

Pamięć RAM:

8 GB

Karta graficzna:

Nvidia GeForce GTX 1060 lub AMD Radeon RX 580

Wolne miejsce na dysku:

2 GB

Karta dźwiękowa:

Creative Sound Blaster Zx

  1. Oficjalna strona internetowa gry 1428: Shadows over Silesia
  2. 1428: Shadows over Silesia na platformie Steam