Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 kwietnia 2021, 15:28

autor: Aquma

Zobacz, jak ciecz od NASA tańczy w rytm muzyki w niezwykłym głośniku

Koreański artysta Dakd Jung stworzył głośnik, w którym zamknął ciecz reagującą na muzykę. Jest to możliwe dzięki tzw. ferrofluidowi – czułej na oddziaływanie magnetyczne substancji opracowanej przez NASA.

W SKRÓCIE:

  1. artysta Dakd Jung stworzył głośnik z tańczącym ferrofluidem;
  2. ferrofluid to stworzona przez NASA ciecz, która reaguje na pola elektromagnetyczne.

Lubicie oryginalne ozdoby, a do tego cenicie sobie dobrą muzykę? A może chcielibyście nie tylko jej słuchać, ale też… oglądać dźwięki? Koreański artysta Dakd Jung stworzył coś, co na to pozwala – głośnik Bluetooth, w którego wnętrzu zamknął komorę z „tańczącym” ferrofluidem. Efekt jest niesamowity, ale najlepiej sami rzućcie okiem (popis możliwości cieczy widać około 1:05, a następnie 2:04).

Wspominany ferrofluid to specjalna ciecz, która reaguje na oddziaływania magnetyczne. Wynalazek ten został opracowany w latach 60. XX wieku przez amerykańską agencję kosmiczną NASA – miał umożliwiać transportowanie paliwa do rakiet w warunkach pozbawionych grawitacji, co ostatecznie nie do końca wypaliło. Od tego czasu substancja znalazła jednak zastosowanie w wielu innych gałęziach nauki i technologii (jest używana m.in. do uszczelniania niektórych elementów dysków twardych).

Stworzenie głośnika wymagało w pierwszej kolejności przygotowania odpowiedniego, szklanego pojemnika (ferrofluid przykleja się do normalnego szkła). Obudowa została opracowana w drukarce 3D, a następnie oszlifowana. Potem zostało już tylko podłączenie urządzenia z elektromagnesem i oświetlenia LED oraz oczywiście złożenie tego wszystkiego do kupy.

Warto odnotować, że nie jest to jedyny projekt Dakda Junga wykorzystujący ferrofluid – bardzo lubi on używać tej substancji do tworzenia instalacji artystycznych.

  1. Dakd Jung – prace artysty
  2. NASA – strona oficjalna
Zobacz, jak ciecz od NASA tańczy w rytm muzyki w niezwykłym głośniku - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.