Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 września 2021, 12:19

autor: mokosh

Nowy sprzęt Xiaomi. Chińczcy chcą konkurować z Facebookiem

Xiaomi zaprezentowało projekt inteligentnych okularów, które zaskakują liczbą funkcji. Jak zapowiada producent, Smart Glasses to coś więcej niż tylko dodatek do telefonu.

W pogoni za inteligentnymi okularami rodem z futurystycznych filmów powstały takie projekty, jak Google Glass czy tworzone we współpracy firm Ray-Ban i Facebook Stories. Pierwszy z nich niestety nie odniósł sukcesu na tyle dużego, aby inni producenci czuli się zachęceni do rozwijania tej gałęzi przemysłu technologicznego. Długą ciszę w tym temacie przerwała zapowiedź wspomnianych okularów Ray-Ban Stories, a teraz dołączyły do nich Smart Glasses – propozycja Xiaomi.

Czego możemy się spodziewać po tym gadżecie? Jeśli chodzi o czysto techniczne dane, to Smart Glasses będą działały na systemie Android, z 4-rdzeniowym procesorem ARM na pokładzie. Okulary zostały wyposażone w wyświetlacz microLED o przekątnej 0,13 cala ze szczytową jasnością na poziomie 2 mln nitów, w efekcie czego na to, co widzimy zostanie nałożona warstwa dodatkowych informacji, takich jak przetłumaczony tekst, wskazówki nawigacji czy powiadomienia z telefonu. Nie zabrakło także aparatu o rozdzielczości 5 Mpix, głośników i mikrofonu. Konstrukcja waży tylko 51 gramów, a od zwykłych okularów odróżniają ją masywniejsze oprawki.

W temacie funkcji gadżetu, poza aparatem, który umożliwia nagrywanie i robienie zdjęć, będziemy mogli przeglądać powiadomienia, korzystać z nawigacji, czy prowadzić rozmowy telefoniczne. Co więcej, dzięki mikrofonowi okulary pozwolą też na tłumaczenie mowy w czasie rzeczywistym oraz oczywiście tekstu ze zdjęć. Dla niektórych mankamentem może być kwestia monochromatycznego wyświetlacza, jednak ten został wykorzystany ze względu na bezpieczeństwo oczu, jak i uproszczenie (i tak już skomplikowanej) konstrukcji.

Nowy sprzęt Xiaomi. Chińczcy chcą konkurować z Facebookiem - ilustracja #1
Budowa okularów Smart Glasses. Źródło: https://www.youtube.com/xiaomi

Smart Glasses zapowiadają się bardzo dobrze, oferując zdecydowanie więcej funkcji, niż zaprezentowane niecały tydzień temu Ray-Ban Stories. Szkoda tylko, że nie poznaliśmy daty premiery produktu Xiaomi. Bardzo możliwe, że na okulary będziemy musieli nieco poczekać. Niemniej jednak te dwie premiery mogą stanowić zapowiedź ostrej rywalizacji na rynku inteligentnych okularów.

Nowy sprzęt Xiaomi. Chińczcy chcą konkurować z Facebookiem - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.