Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 grudnia 2018, 21:15

Xe to nowa architektura GPU Intela, korzystające z niej układy graficzne ukażą się w 2020 roku

Podczas zorganizowanej przez Intela konferencji Architecture Day 2018 firma przedstawiła nową architekturę GPU o nazwie Xe. Korzystać będą z niej układy graficzne dla zastosowań profesjonalnych, jak i dla klientów indywidualnych, a ukażą się one w 2020 roku.

Podczas konferencji Architecture Day 2018, o której po raz pierwszy usłyszeliśmy dwa tygodnie temu, Intel przedstawił harmonogram premier swoich produktów oraz kolejne opracowywane przez jego inżynierów technologie. Jednym z najbardziej interesujących graczy tematów są dedykowane karty graficzne. Plany ich produkcji zostały ogłoszone przez spółkę w połowie sierpnia, wzbudzając nadzieję na pojawienie się nowej siły, która zagrozi dominującej pozycji Nvidii i AMD w segmencie GPU dla entuzjastów. W trakcie wydarzenia, przedstawiciele spółki ujawnili nową architekturę GPU o nazwie Xe, mającą napędzać zintegrowane oraz dyskretne układy graficzne, a także najprawdopodobniej pierwsze dedykowane karty Intela o kodowej nazwie Arctic Sound. GPU korzystające z Xe trafią do sprzedaży w 2020 roku i przeznaczone zostaną równo do zastosowań profesjonalnych (praca w stacjach roboczych oraz serwerach), jak i do użytku domowego.

2020 rok wyznaczać będzie nowy kierunek w rozwoju firmy. Chociaż Intel od lat jest największym na świecie producentem układów graficznych, do tej pory segment najbardziej wydajnych i szybkich GPU pozostawał poza jego zasięgiem. Więcej o układach opartych na architekturze Xe powinniśmy usłyszeć w przyszłym roku. Warto zaznaczyć, że korzystające z niej produkty pojawią się po premierze jedenastej generacji GPU Intela, korzystającej z czipów wykonanych w technologii 10nm, która powinna zadebiutować w najbliższych miesiącach.

  1. Intel – strona oficjalna