Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 listopada 2021, 15:15

autor: AlexB

Xbox Series S sukcesem; znakomita sprzedaż konsoli i cyfrowych gier

Według danych firmy analitycznej Ampere, na „kilku kluczowych rynkach” konsola Xbox Series S sprzedaje się lepiej niż jej mocniejszy brat, czyli Xbox Series X. Konsole Microsoftu pozostają jednak w tyle za PlayStation 5.

W SKRÓCIE
  1. Firma analityczna Ampere opublikowała raport dotyczący sprzedaży konsol.
  2. Według jej danych, Xbox Series X/S do końca września rozszedł się w 6,7 miliona egzemplarzy, a PlayStation 5 w 12,8 milionach.
  3. Co ciekawe, na „kilku kluczowych rynkach” Xbox Series S miał sprzedać się lepiej niż Xbox Series X.

Jak powszechnie wiadomo, Microsoft raczej niechętnie dzieli się twardymi danymi dotyczącymi liczby sprzedanych sztuk swoich konsol. To daje spore pole do popisu różnego rodzaju firmom zajmującym się analizą rynków. Jedną z nich jest Ampere, która opublikowała niedawno swój najnowszy raport. Zgodnie z nim do końca września bieżącego roku do graczy trafiło 6,7 miliona sztuk Xboksów Series X/S. To o przeszło milion mniej w porównaniu z obliczeniami Daniela Ahmada z października. Co się zaś tyczy PlayStation 5, tego sprzętu miało rozejść się do ostatniego dnia września 12,8 miliona egzemplarzy (czyli około 600 tysięcy mniej, niż Sony podało w oficjalnym raporcie).

Xbox Series S sukcesem; znakomita sprzedaż konsoli i cyfrowych gier - ilustracja #1
Źródło: VGC.

Natomiast w samym trzecim kwartale 2021 roku (czyli od lipca do września) zwyciężyły konsole z rodziny Nintendo Switch. Rozeszły się one w tym okresie w 3,91 miliona sztuk. Na drugim miejscu znalazło się PlayStation 5 (3,24 miliona sztuk), a na trzecim Xbox Series X/S (1,36 miliona sztuk). Jak zauważa Piers Harding-Rolls z firmy Ampere, dobry wynik osiągnięty przez PS5 między lipcem a wrześniem wynika ze znacznej poprawy wielkości dostaw owej konsoli.

Xbox Series S sukcesem; znakomita sprzedaż konsoli i cyfrowych gier - ilustracja #2
Źródło: VGC.

Nie są to jednak najciekawsze dane, jakie znalazły się w raporcie Ampere. Można w nim wyczytać też chociażby, że na niektórych „kluczowych rynkach” (niestety nie wiadomo, których konkretnie) Xbox Series S, czyli nieco słabsza wersja konsoli Microsoftu, na której można korzystać wyłącznie z gier zakupionych cyfrowo, rozeszła się lepiej niż jej mocniejszy brat, Xbox Series X. Widać zatem, że miłośnicy platformy giganta z Redmond coraz bardziej odchodzą od wydań fizycznych gier (co raczej niespecjalnie dziwi, jeśli weźmiemy pod uwagę istnienie Game Passa). Potwierdzają to również dane GSD. Według nich ponad 90% egzemplarzy Call of Duty: Vanguard na konsole sprzedano właśnie w formie cyfrowej (via GamesIndustry.biz).

Na koniec jeszcze dwa słowa o PlayStation 4. Jak podaje firma Ampere, sprzedaż tej konsoli spadła dużo szybciej, niż szacowano, a to oznacza, że jest mało prawdopodobne, by cieszyła się ona tak długoterminowym sukcesem jak legendarne PlayStation 2, które rozchodziło się całkiem nieźle nawet po premierze „trójki”. Niebagatelny wpływ na taki stan rzeczy ma zapewne to, że PlayStation 5 obsługuje wsteczną kompatybilność.

  1. Oficjalna strona marki PlayStation
  2. Oficjalna strona marki Xbox
  3. Kup Xbox Series X/S na Allegro

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.