Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 lipca 2019, 10:10

autor: Lazlo

Wydajność kart AMD Radeon RX 5700 może być zaniżona o 10 procent

Jak zauważył portal PC Gamer, wydajność starszych kart Radeon spada dość znacząco po instalacji sterowników w wersji 19.7.1. Może to jednak oznaczać, że karty RX 5700 oraz RX 5700 XT mają w sobie jeszcze sporo ukrytego potencjału.

Jak do tego doszło, nie wiem... - Wydajność kart AMD Radeon RX 5700 może być zaniżona o 10 procent - wiadomość - 2019-07-13
Jak do tego doszło, nie wiem...

Na początku tygodnia do sprzedaży trafiły nowe karty graficzne od AMD - Radeon RX 5700 oraz RX 5700 XT. W tym samym czasie do sieci trafiły pierwsze recenzje nowych GPU, w których były one z reguły bardzo chwalone. Wygląda jednak na to, że nowe sterowniki od AMD, które pojawiły się wraz z nowymi układami, mogą negatywnie wpływać na wydajność starszych kart, co postanowił sprawdzić portal PC Gamer na przykładzie Radeona RX 590.

Ciekawe obserwacje

Obecna wersja sterowników to 19.7.1 i nowe Radeony serii 5000 działają na nich tak jak przed premierą, gdy korzystano ze starszej wersji sterowników oznaczonych tym samym numerem. Gorzej sprawa wygląda w przypadku wcześniejszych modeli kart, ponieważ po zmianie oprogramowania na wersję 19.5.2, osiągi RX-a 590 poprawiły się dość znacząco. Uzyskane wyniki w całości prezentują poniższe tabele.

Źródło: PC Gamer - Wydajność kart AMD Radeon RX 5700 może być zaniżona o 10 procent - wiadomość - 2019-07-13
Źródło: PC Gamer

Jak nietrudno zauważyć, średnie liczby klatek na sekundę przy starszych sterownikach są w niektórych przypadkach nawet ponad 10% wyższe. Podobnie kwestia wygląda przy pomiarach minimalnej liczby fps, a margines gdzieniegdzie jest jeszcze większy. Jedyny tytuł, który działa nieznacznie lepiej z nowym oprogramowaniem to Shadow of the Tomb Raider.

Co z tego wynika?

Jak rozumieć te wyniki? Opcje są w zasadzie dwie - albo nowe sterowniki są po prostu źle zoptymalizowane i po ich dopracowaniu możemy spodziewać się, że starsze Radeony odzyskają dawny wigor, zaś RX 5700 i RX 5700 XT uzyskają dodatkowe 5 - 10% wydajności, albo zostały one zaprojektowane stricte pod nowe układy, co odbija się negatywnie na wydajności starszych modeli GPU od AMD.

Pożyjemy - zobaczymy, jednak należy pamiętać, że w niektórych testach nowe Radeony prezentowały podejrzanie niską wydajność, co pozwala sądzić, że pozostaje jeszcze spore pole do optymalizacji. Dziwić może jednak fakt, że AMD nie zauważyło lub nie chciało zauważyć spadku wydajności powodowanego przez nowe sterowniki.