Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 grudnia 2020, 11:29

Windows na przestrzeni lat - zobacz, jakie wersje dominowały

Windows XP pozostaje najpopularniejszym systemem operacyjnym w historii. Zaraz za nim plasuje się znienawidzony przez wielu Windows 10. Jak wygląda zestawienie w latach 2003 - 2020?

W SKRÓCIE:
  1. W serwisie YouTube pojawił się materiał porównujący popularność systemów operacyjnych w ostatnich 17 latach.
  2. Numerem jeden pozostaje Windows XP, choć Windows 10 depcze mu po piętach.

Który system operacyjny był najpopularniejszy w ostatnich kilkunastu latach? Dzięki zestawieniu w formie wideo, które przygotowane zostało przez kanał Pie Chart Pirate w serwisie YouTube, wiemy, że tytuł nadal należy do Windowsa XP, który w szczytowym momencie zdobył prawie 75% udziału w rynku.

Wykres kołowy przygotowano na podstawie danych pochodzących ze strony W3schools.com. Zebrano je, śledząc ruch użytkowników w Internecie od 2003 do 2020 roku.

W materiale znajdujemy potwierdzenie tego, o czym wszyscy mówili od dawna. Windows Vista i Windows 8 były ogromnymi wtopami i nie zdobyły nawet 20% udziału w rynku. Nie dziwi więc, że szybko zastąpiono je Windowsem 7 i 10. Ten drugi system operacyjny prawie dogonił WinXP, trafiając w 2020 roku na 72% komputerów osobistych i laptopów.

To, co możemy jeszcze zauważyć, to rosnąca popularność MacOS oraz mniej więcej stały udział Linuksa wynoszący między 5 a 7% (zależnie od roku).