Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 maja 2021, 12:35

Windows 10 pozbędzie się w końcu ikon z ery Windowsa 95

Microsoft w aktualizacji Windows 10 21H2 „Sun Valley” odświeży wygląd ikon, które od czasów Windowsa 95 niewiele się zmieniły. Będzie dużo nowocześniej.

Windows 10 ma otrzymać jesienią aktualizację 21H2 „Sun Valley”. Szykują się spore zmiany wizualne i ujednolicenie stylu graficznego systemu. Microsoft stawia na nowoczesny wygląd, w tym „pływające” menu start i zaokrąglenia interfejsu. Spore zmiany czekają także foldery w Eksploratorze plików. Teczka znowu będzie pozioma, pojawi się dużo kolorów i prostszy wygląd, co powinno ułatwić rozróżnienie miejsca, w którym trzymamy zdjęcia od folderu z dokumentami. Z kolei ikony dysków i nośników zewnętrznych zostaną uproszczone i „wyprostowane”.

Windows 10 pozbędzie się w końcu ikon z ery Windowsa 95 - ilustracja #1
Nowe ikony (po lewej) będą prostsze i mniej wypukłe. Źródło: Windows Latest.

Jednym z priorytetów stała się spójność wyglądu, dlatego zmienią się dawno nieodświeżane ikony w shell32.dll prezentujące foldery, dyski czy nośniki zewnętrzne. Ikony będą wreszcie spójne z pozostałymi częściami systemu i porzucą stylistykę, która towarzyszyła im od Windowsa 95.

Nie wszyscy użytkownicy korzystają z tych ikon i część mogła być nawet nieświadoma, że istnieją. Patrząc na dotychczasowy wygląd, zapomniał o nich także Microsoft, który dopiero pod koniec 2021 roku pożegna lata 90. ubiegłego wieku.

Największe zmiany dotyczą dysków i nośników zewnętrznych, które dostały znacznie odświeżony wygląd. Niektórym może nie spodobać się pomniejszenie nośnika (dyskietki czy płyty CD), przez co ikona może stać się mniej czytelna. Cieszy z kolei odświeżenie ikon związanych z internetem.

Szykują się duże zmiany, które przynajmniej w teorii powinny usprawnić korzystanie z systemu. Nowe ikony będą musiał się jednak zmierzyć z naszymi wieloletnimi przyzwyczajeniami. Kto wygra to starcie przekonamy się już w październiku lub listopadzie 2021 roku.

  1. Windows 10 doczeka się sporych zmian w wyglądzie ikon
  2. Aktualizacja Windows 10 doda „pływające” menu start i zaokrąglone krawędzie
  3. Oficjalna strona Windows 10
Windows 10 pozbędzie się w końcu ikon z ery Windowsa 95 - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.