Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 maja 2019, 12:00

autor: Lazlo

Układy AMD Vega pierwszej generacji w serwerach Google Stadia?

Wygląda na to, że układami graficznymi wykorzystywanymi przez serwery Google Stadia będą GPU AMD Vega pierwszej generacji. Tak przynajmniej wynika z informacji opublikowanych przez firmę Khronos, która odpowiada za rozwój Vulkan API.

Wygląda na to, że za grafikę w Google Stadia odpowiedzialne będą układy Vega pierwszej generacji. - Układy AMD Vega pierwszej generacji w serwerach Google Stadia? - wiadomość - 2019-05-19
Wygląda na to, że za grafikę w Google Stadia odpowiedzialne będą układy Vega pierwszej generacji.

Gdy Google oficjalnie zaprezentowało usługę Stadia – własną platformę pozwalającą na granie w chmurze - pojawiło się sporo spekulacji odnośnie podzespołów, w które będą wyposażone serwery usługi. Przedstawione przez Google specyfikacje techniczne były bardzo niejednoznaczne. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że wykorzystywane będą procesory Intela (prawdopodobnie czterordzeniowe Xeony), zaś za generowanie obrazu ma być odpowiedzialna niestandardowa karta graficzna AMD z 56 jednostkami obliczeniowymi i pamięcią typu HBM2.

Co dostarczy AMD?

Marcowy termin prezentacji Google Stadia sprawił, że pojawiło się więcej pytań niż odpowiedzi w kwestii układów graficznych, ponieważ w styczniu tego roku AMD zaprezentowało swoją pierwszą kartę graficzną dla graczy wykonaną w procesie 7 nm (Radeon VII). Zdaje się jednak, że to nie ten model zostanie wykorzystany.

Khronos – organizacja odpowiedzialna za rozwój Vulkan APIwpisała ostatnio Google Stadia na listę produktów wspierających tenże standard, zaś w opisie układu graficznego pojawiła się informacja: "Google Games Platform Gen 1 (AMD GCN 1.5)". Oznacza to, że Google wykorzysta wersję 1.5 architektury AMD Graphics Core Next (GCN). Pierwsza generacja tego standardu oznaczona była numerem 1.0, zaś najnowsza to 1.5.1 i należą do niej karty Vega wykonane w technologii 7 nm. Jak możemy zauważyć, Google wykorzystuje generację 1.5, a nie 1.5.1.

Vega pierwszej generacji

GCN 1.5 to architektura wykorzystywana przez pierwszą generację układów Vega produkowanych w procesie 14 nm i należą do niej wszystkie produkty z tej gałęzi, które nie zostały wyprodukowane w procesie 7 nm. Stąd też sugestie, że serwery Google będą wykorzystywały ten sam procesor graficzny co Vega 56, jednak połączony z wydajniejszą pamięcią o przepustowości 484 GB/s, dorównującą pod tym względem karcie Vega 64.

Google zakomunikowało także, że układ graficzny wykorzystywany przez Stadię będzie miał do dyspozycji 16 GB pamięci RAM. Patrząc na jej przepustowość, można się domyślać, że będzie to połączenie 8 GB HBM2 VRAM oraz 8 GB pamięci RAM dostępnej z poziomu płyty głównej. Gdyby cała szesnastogigabajtowa pamięć była faktycznie typu HBM2, moglibyśmy spodziewać się przepustowości bliskiej 1 TB/s.

Wygląda zatem na to, że Google, przynajmniej na razie, nie będzie wykorzystywało układów AMD wykonanych w procesie 7 nm. Patrząc na to z drugiej strony, czysto biznesowej, wykorzystanie sprawdzonych układów jest szansą dla AMD na przedłużenie cyklu życia generacji 1.5 i zarobienie na niej dodatkowych pieniędzy. Należy się jednak spodziewać, że Google Stadia będzie ewoluować i w przyszłości być może w serwerach zagoszczą układy AMD Navi wykonane w procesie 7 nm.