Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 czerwca 2019, 12:03

autor: Aquma

Test internetu w Polsce: który najlepszy do Netflixa, a który najszybszy?

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował zestawienie dostawców najszybszego Internetu w Polsce. Lista jest oparta o wyniki certyfikowanej platformy pomiarowej PRO Speed Test. Swój własny ranking prędkości polskiej sieci przedstawiła też platforma Netflix.

Kto oferuje najszybszy Internet światłowodowy w naszym kraju? - Test internetu w Polsce: który najlepszy do Netflixa, a który najszybszy? - wiadomość - 2019-06-19
Kto oferuje najszybszy Internet światłowodowy w naszym kraju?

W SKRÓCIE:

  1. Ranking PRO Speed Test (stacjonarny) – 1. Inea, 2. Toya, 3. UPC Polska;
  2. Ranking PRO Speed Test (mobilny) – 1. Play, 2. Orange Polska, 3. T-Mobile Polska;
  3. Ranking Netfliksa – 1. Orange Polska, 2. Vectra, 3. Toya.

Wyniki PRO Speed Test

Serwis Wirtualne Media donosi, że Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz firma Inea przygotowały zestawienie dostawców oferujących najszybszy Internet w Polsce. Lista jest oparta na wynikach testów prędkości wykonywanych na certyfikowanej platformie pomiarowej PRO Speed Test, w czasie pierwszych sześciu miesięcy jej działania.

Test internetu w Polsce: który najlepszy do Netflixa, a który najszybszy? - ilustracja #2
Dostawcy stacjonarni. Źródło: UKE.
Dostawcy stacjonarni. Źródło: UKE.

Listę stacjonarnych ISP otwiera Inea (średnia prędkość 423 Mb/s). Kolejne lokaty zajmują Toya (375 Mb/s) oraz UPC Polska (308,2 Mb/s). Pośród koncernów świadczących usługi mobilne przoduje Play (średnia przepustowość na poziomie 26,3 Mb/s przy pobieraniu oraz 9 Mb/s przy wysyłaniu danych), wyprzedzając Orange Polska (24 Mb/s / 11,2 Mb/s) i T-Mobile Polska (22,9 Mb/s / 12,3 Mb/s).

Test internetu w Polsce: który najlepszy do Netflixa, a który najszybszy? - ilustracja #4
Dostawcy mobilni. Źródło: UKE.
Dostawcy mobilni. Źródło: UKE.

PRO Speed Test – co to?

PRO Speed Test to pierwsza w Polsce platforma pomiaru prędkości Internetu, która posiada certyfikat Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Z narzędzia możemy korzystać za darmo. Co ważne, w przypadku łącza stacjonarnego wyniki uzyskane z wykorzystaniem PRO Speed Testu mogą stanowić dowód w sytuacji, gdy staramy się udowodnić, że dostawca Internetu nie wywiązuje się z podpisanej z nami umowy – pod warunkiem, że zdecydujemy się na dokonanie kompleksowego, certyfikowanego pomiaru. Serwis został uruchomiony w grudniu zeszłego roku i dotychczas skorzystano z niego przeszło 260 tys. razy (liczba obejmuje 17 tys. testów certyfikowanych).

Testy Netfliksa

Co ciekawe, własne pomiary prędkości Internetu w Polsce przygotowała też platforma Netflix – wyniki jej testów różnią się nieco od tych, które pochodzą z platformy PRO Speed Test. Liderem majowego zestawienia jest firma Orange Polska, która wyprzedziła koncerny Vectra oraz Toya. Inea zajmuje dopiero czwarte miejsce.

Test internetu w Polsce: który najlepszy do Netflixa, a który najszybszy? - ilustracja #6
Prędkość Internetu w Polsce według Netfliksa. Źródło: Netflix.
Prędkość Internetu w Polsce według Netfliksa. Źródło: Netflix.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od niektórych usługodawców, odnośniki do których ofert znajdują się powyżej.

  1. PRO Speed Test – strona oficjalna
  2. Urząd Komunikacji Elektronicznej – strona oficjalna
  3. V-Speed – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.