Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS

nauka Technika - Hardware

Badanie dotyczące 4-dniowego tygodnia pracy wykazało, że gdy pracujemy 5 dni, jeden dzień spędzamy prawie nic nie robiąc

Marek Pluta, 14 września 2023, 16:36

Najnowsze badania dowodzą, że 4-dniowy dzień pracy może być dobrym pomysłem. Pozwala zwiększyć produktywność oraz poprawiają zdrowie fizyczne oraz psychiczne pracowników, zapewniając większą satysfakcję z wykonywanej pracy.

iPhone zakazany w chińskim rządzie; smartfony Apple na cenzurowanym

TheKirro, 7 września 2023, 15:23

Chińscy urzędnicy muszą zaprzestać używania iPhone'ów lub innego sprzętu spoza kraju. Co za tym stoi i jakie to może mieć konsekwencje?

Nawet w 2023 roku, przy obecnej technologii, gołąb może przesyłać dane szybciej niż światłowód

Marek Pluta, 4 września 2023, 12:23

Popularny youtuber udowodnił, że światłowodowe łącze internetowe wcale nie jest najlepsze do przesyłania bardzo dużych plików na daleki dystans. Znacznie lepszym i szybszym rozwiązaniem jest wysłanie gołębia pocztowego.

Miliarder Bill Gates nie interesował się szkołą, gdy był młody

Arkadiusz Strzała, 23 sierpnia 2023, 10:40

Były szef Microsoftu w młodości nie był pilnym uczniem, miał problemy z matematyką. Uważał ponadto, że niezbyt skrupulatne przykładanie się do nauki jest nawet fajne.

Wszczepy i neurotechnologia to scenariusz sci-fi, który wkrótce może ratować życie

Paulina Sobota, 7 sierpnia 2023, 21:16

Implanty wykorzystujące neurotechnologię to widmo nadchodzącego jutra. Czy świat jest przygotowany na kolejny kamień milowy w metodach leczenia? O czym zapominamy w kontekście synergii technologii i medycyny?

Elon Musk zdradza, kiedy polecimy na Marsa

Maycuzai, 30 grudnia 2021, 19:10

Elon Musk w wywiadzie zdradził, jaki przedział czasu dzieli nas od pierwszej załogowej misji na Marsa. Rzucił również nieco światła na potencjalne koszty takiej wyprawy i na to, dlaczego nie została ona do tej pory zrealizowana.

Dom w 12 godzin - imponujące osiągniecie technologii druku 3D

Arkadiusz Strzała, 28 grudnia 2021, 13:18

Kolejny „wydrukowany” dom, tym razem w rekordowo krótkim czasie. Dodatkowo powstał on w ramach pewnego ciekawego programu, który pokazuje, gdzie ta technologia może znaleźć szczególne zastosowanie.

Wysadził Teslę w powietrze, bo nie chciał płacić za naprawę

mokosh, 27 grudnia 2021, 15:14

Jeśli już nie możecie doczekać się fajerwerków z okazji Nowego Roku, to mamy dla Was coś równie emocjonującego. Otóż pewien Fin postanowił wysadzić swoją Teslę.

RTX 3080 do lamusa, procesory optyczne będą setki razy szybsze

Arkadiusz Strzała, 20 grudnia 2021, 15:22

Procesor wykorzystujący elementy fotoniczne może rozwiązywać złożone zadania matematyczne nawet setki razy szybciej niż najbardziej wydajne karty graficzne. Firmy kryptowalutowe już to lubią?

Szczury nauczyły się grać. Niedługo zobaczycie je na Twitchu

Entelarmer, 16 grudnia 2021, 11:49

Szczury zasmakowały gier wideo. Na razie nie na lodówce, a przy pomocy specjalnego zestawu VR, ale niewykluczone, że zobaczymy je na Twitchu.

Elon Musk Człowiekiem Roku 2021 według tygodnika Time

Arkadiusz Strzała, 14 grudnia 2021, 13:55

Elon Musk został wybrany Człowiekiem Roku 2021 przez magazyn Time. To najbogatszy człowiek na świecie i jeden z najbardziej wpływowych – wiedzą to w szczególności firmy kryptowalutowe.

Paliwo przyszłości; odbył się pierwszy lot w 100 procentach na „benzynie” z kukurydzy

Entelarmer, 10 grudnia 2021, 14:15

W trakcie historycznego lotu United Airlines wykorzystano w 100% odnawialne paliwo (oparte m.in. na kukurydzy), które nie ustępuje wydajnością ropie naftowej.

Apple podpisało tajną umowę z Chinami

Dawid Wanat, 8 grudnia 2021, 14:31

Apple oraz Chiny rzekomo podpisały wielomiliardową umowę w 2016 roku. Porozumienie miało na celu wsparcie gospodarki Chin w zamian za ustępstwa.

DNA jako nośnik danych - Microsoft przeciera szlaki

Dawid Wanat, 3 grudnia 2021, 16:31

Trwają badania nad możliwością zastosowania DNA jako nośnika danych. Prekursorem prac nad ową technologią jest Microsoft.

SpaceX ma kłopoty, możliwe nawet bankructwo; Elon Musk wzywa do pracy w weekend

Arkadiusz Strzała, 1 grudnia 2021, 14:38

SpaceX ma problemy finansowe i to poważne. Elon Musk wzywa pracowników do pracy w weekend nad silnikami do statku kosmicznego. Nad projektem Starship i całą firmą zawisło widmo bankructwa?

AI już nam nie zagraża. UNESCO przyjęło „prawa robotyki”

Arkadiusz Strzała, 29 listopada 2021, 13:30

Sztuczna inteligencja daje ogromne możliwości, ale to też duże wyzwanie dla prawa. UNESCO publikuje zestaw zasad pozwalających na wykorzystanie AI zgodnie z zasadami etyki i poszanowania prywatności.

Latające pączki, płatni zabójcy i iPhone 13 Pro z przetopionej Tesli

Eklerek, 27 listopada 2021, 09:00

Czy graficy są jeszcze potrzebni? Czy pączki potrafią latać? Jak bezpiecznie wynająć płatnego zabójcę online? Do czego można wykorzystać Teslę? I czy można sobie wydrukować zapasowe oko?

Pentagon powołuje zespół specjalistów, aby badać UFO

Arkadiusz Strzała, 26 listopada 2021, 15:17

Pentagon formuje grupę specjalistów w celu badania przypadków obserwacji UAP (Unidentified Aerial Phenomena). Inicjatywa ma bezpośredni związek z raportem potwierdzającym ich występowanie. Czy wreszcie poznamy prawdę o tych zjawiskach?

Ile lat mają Twoje uszy? Zrób test i się przekonaj

hexx0, 24 listopada 2021, 14:59

Zastanawialiście się kiedyś, ile lat mają Wasze uszy? Teraz możecie to sprawdzić za pomocą 1-minutowego, bezbolesnego testu.

Zaćmienie Księżyca 2021 - gdzie będzie widoczne i jak je sfotografować [Aktualizacja]

mokosh, 18 listopada 2021, 11:37

Niedługo będziemy mogli oglądać najdłuższe od stuleci zaćmienie Księżyca. Jak zwykle w przypadku takich zjawisk, będzie ono widoczne tylko w niektórych miejscach globu, częściowo także w Polsce.

ISS zagrożone. Rosja testowała nową broń

Dawid Wanat, 16 listopada 2021, 12:44

Podczas testów nowej broni Rosjanie zestrzelili jednego ze swoich satelitów i spowodowali tym spore zamieszanie w pobliżu ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).

Sztuczna inteligencja Ask Delphi umie ocenić, co jest moralne - sprawdzamy, jak działa

Marcin Strzyżewski, 3 listopada 2021, 15:35

Zespół Allen Institute for AI stworzył algorytm SI o nazwie Ask Delphi, który potrafi ocenić, czy nasze postępowanie jest moralne, czy nie. Czy to działa? Sprawdziliśmy.

Chiński komputer kwantowy miliony razy szybszy od maszyny Google?

Arkadiusz Strzała, 28 października 2021, 12:30

Postęp w rozwoju komputerów kwantowych nabiera tempa. Chińczycy wychodzą na prowadzenie dzięki swojej maszynie, nawet milion razy szybszej od podobnego urządzenia Google.

Jeff Bezos zbuduje stację kosmiczną - ma ona powstać w ciągu kilku lat

Arkadiusz Strzała, 26 października 2021, 13:40

Blue Origin zamierza uruchomić na orbicie własną stację kosmiczną. Miałaby ona powstać jeszcze w drugiej połowie tej dekady. W jej budowie ma wziąć udział wiele firm i instytucji związanych z kosmosem.

Ma 90 lat i leci w kosmos. Gwiazdor Star Treka jest nie do zdarcia

Arkadiusz Strzała, 13 października 2021, 11:49

William Shatner, aktor grający główną rolę w serii Star Trek, ma szansę stać się prawdziwym astronautą. Weźmie udział w kolejnym locie Blue Origin. Oglądaj z nami transmisję na żywo misji NS-18.

„Nie mamy szans z Chinami” - twierdzi były szef IT Pentagonu

Arkadiusz Strzała, 11 października 2021, 13:07

Były pracownik Pentagonu twierdzi, że USA właśnie przegrywa z Chinami wyścig w rozwoju sztucznych inteligencji. Państwo Środka będzie dążyć do technologicznej dominacji.

Gdzie pada deszcz? Na to pytanie odpowie wkrótce AI

Arkadiusz Strzała, 1 października 2021, 15:50

Naukowcy stworzyli system oparty na sztucznej inteligencji, który jest w stanie stawiać krótkoterminowe prognozy pogody z większą trafnością, niż konwencjonalne metody.

Koniec epoki. Rolls-Royce zapowiada samochód elektryczny

mokosh, 30 września 2021, 15:30

Producent luksusowych samochodów Rolls-Royce zapowiedział nowy model elektrycznego auta oraz całkowite przejście na pojazdy elektryczne do 2030 roku.

Kurczak smażony laserami - tak wygląda przyszłość drukarek 3D

mokosh, 24 września 2021, 15:34

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia przeprowadzili eksperyment, w którym z powodzeniem przygotowali wydrukowane mięso z kurczaka za pomocą laserów.

Kosmiczne all-inclusive; Elon Musk obiecuje WiFi, ciepłą pizzę i niesamowity widok z toalety

mokosh, 22 września 2021, 16:07

W ten weekend sukcesem zakończył się kolejny lot cywili w kosmos. Zorganizowana przez SpaceX misja przebiegła co prawda bez problemów technicznych, ale z kilkoma wpadkami logistycznymi.

Samolot na baterie to przyszłość? Rolls-Royce testuje Spirit of Innovation

mokosh, 20 września 2021, 18:08

Elektryczny samolot Rolls-Royce’a odbył swój pierwszy lot. Co prawda trwał on tylko kilkanaście minut, jednak może to być początek nowego etapu w branży lotniczej.

Pierwsza cywilna podróż w kosmosie - Netflix pokaże start na żywo

Arkadiusz Strzała, 15 września 2021, 17:00

W ciągu kilku godzin zobaczymy kosmiczne wydarzenie. Czwórka astronautów amatorów będzie uczestniczyć w pierwszym prywatnym locie orbitalnym, a transmisję na żywo obejrzymy na platformie Netflix.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma problemy z pęknięciami i wyciekami

Arkadiusz Strzała, 1 września 2021, 14:28

ISS zaczyna sprawiać coraz więcej problemów. Po kilku wyciekach powietrza i „efektownym” dokowaniu modułu Nauka, w rosyjskiej części stacji zaczęły pojawiać się nowe pęknięcia.

Burza słoneczna może doprowadzić do „internetowej apokalipsy”

Arkadiusz Strzała, 30 sierpnia 2021, 15:25

Według naukowców burza słoneczna może „wyłączyć” nam Internet. Ale w pewien specyficzny sposób. Sieć lokalna pozostanie sprawna, podczas gdy przerwaniu ulegną połączenia międzykontynentalne.

Elon Musk żartuje z Bezosa: „poszedł na emeryturę, by pozywać SpaceX”

Arkadiusz Strzała, 27 sierpnia 2021, 17:28

Elon Musk komentuje zarzuty Jeffa Bezosa pod adresem SpaceX. Założyciel Amazona i Blue Origin zamiast ścigać się na orbicie, spycha kosmiczną rywalizację w przestrzeń sądową.

AI odkrywa kolejne tajemnice mózgu i tłumaczy jego aktywność

Przemysław Dygas, 19 sierpnia 2021, 19:34

Naukowcy zdołali stworzyć AI, które skutecznie tłumaczy aktywność mózgu na nasz język. Znacznie ułatwi ono pracę badaczy.

Chiński satelita został trafiony przez fragment rosyjskiej rakiety

Arkadiusz Strzała, 18 sierpnia 2021, 13:37

Wysoko nad Ziemią doszło do kosmicznej kolizji. Chiński satelita Yunhai 1-02 zderzył się z kawałkiem rosyjskiej rakiety. To efekt coraz większego śmietnika, który tworzy się wokół naszej planety.

Sabotaż na stacji kosmicznej - trwa szukanie winnych

mokosh, 16 sierpnia 2021, 20:27

Sprawa wycieku na rosyjskim statku Sojuz, który miał miejsce w 2018 roku, została odkopana przez rosyjskie pismo. Pojawiły się nowe zarzuty wobec amerykańskiej strony sporu.

VR zamiast znieczulenia; Polacy i Brytyjczycy prowadzą badania

Entelarmer, 12 sierpnia 2021, 15:10

Wirtualna rzeczywistość rozbudza wyobraźnię nie tylko graczy. Również lekarze (w tym z Polski) dostrzegają potencjał VR, na przykład w formie… alternatywy dla znieczulenia przy nieprzyjemnych badaniach lub zabiegach.

Perseidy: noc spadających gwiazd 2021 już dziś

Czaruś, 12 sierpnia 2021, 11:19

Dzisiejszej nocy warto poświęcić nieco uwagi i spojrzeć w niebo. Szczęśliwcy będą mogli zaobserwować sporą liczbę spadających gwiazd. Jest to najlepsza okazja do oglądania Perseidów.

Starlink znowu nad Polską, oto kiedy zobaczymy satelity Elona Muska [Aktualizacja]

Arkadiusz Strzała, 10 sierpnia 2021, 14:41

W najbliższych dniach będzie można zobaczyć satelity Starlink od SpaceX, których widoczność ma być wyjątkowo dobra na polskim, nocnym niebie. W opinii internautów, projekt Elona Muska warto zobaczyć, bo robi ogromne wrażenie.

Prototyp elektrycznej ciężarówki był w stanie jeździć tylko z górki; twórca oskarżony o oszukiwanie inwestorów

Adam Królak, 30 lipca 2021, 17:20

Twórca firmy Nikola został oskarżony o oszustwa związane z papierami wartościowymi. Trevor Milton miał okłamywać inwestorów, dopuszczając się nawet fałszowania materiałów reklamowych.

Zaledwie 5% elektrowni generuje 73% zanieczyszczeń, Bełchatów na wysokim miejscu

Arkadiusz Strzała, 29 lipca 2021, 14:14

Według grupy amerykańskich badaczy zaledwie 5% elektrowni odpowiada za 73% emisji dwutlenku węgla w sektorze energetycznym. I niestety Polska posiada tutaj niechlubny rekord.

Korporacje będą wymagać szczepień od pracowników. Obowiązek wprowadzi m.in. Google

Qskan, 29 lipca 2021, 11:21

Stacjonarni pracownicy Google’a i Facebooka będą musieli się obowiązkowo zaszczepić w przypadku chęci powrotu do pracy w kampusach i biurach firm.

2000 kilometrów rurociągu uratuje klimat?

Adam Królak, 26 lipca 2021, 14:40

W Stanach Zjednoczonych ma powstać 2000 kilometrów rurociągu służącego do pochłaniania dwutlenku węgla. Projekt ten popierany jest przez Joego Bidena, ale ma także duże grono sceptyków, którzy wskazują na niebezpieczeństwa związane z implementacją technologii.

Zjednoczone Emiraty Arabskie używają dronów, żeby sprowadzić deszcz

Przemysław Dygas, 22 lipca 2021, 18:34

Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły rozwiązanie problemu suchego klimatu. Do przywołania deszczu używają specjalnych dronów.

Jeff Bezos leci w kosmos, oglądaj z nami start statku kosmicznego New Shepard

Arkadiusz Strzała, 20 lipca 2021, 12:11

Były szef Amazona Jeff Bezos jest jednym z pasażerów Blue Shepard. To pierwszy lot załogowy tej rakiety będący początkiem programu turystyki kosmicznej Blue Origin.

Na pokładzie New Shepard poleci najmłodszy, najstarszy i najbogatszy astronauta w historii

Eklerek, 16 lipca 2021, 14:04

Jeff Bezos i jego rakieta New Shepard ustanowią 20 lipca kilka rekordów, w tym te dotyczące najbogatszej, najstarszej i najmłodszej osoby w kosmosie. Pobicie ostatniego stało się możliwe po rezygnacji z lotu tajemniczego zwycięzcy aukcji.

Nadchodzą powodzie - NASA ostrzega o wpływie chybotania Księżyca

Adam Królak, 15 lipca 2021, 10:56

NASA ostrzega przed nadchodzącymi powodziami. Rosnący ostatnimi czasy poziom wód, a także cykle chybotania się Księżyca wywołają większą liczbę katastrof hydrologicznych w USA.

Komputery kwantowe właśnie stały się mniejsze - to może być przełom

Arkadiusz Strzała, 13 lipca 2021, 17:48

Naukowcy z firmy Riverlane opracowali mikroukład, który może usprawnić działanie komputerów kwantowych. Dzięki specjalnym chipom maszyny te mogą stać się znacznie mniejsze.