Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS

nauka Technika - Hardware

Implant mózgowy pozwolił sparaliżowanemu pisać za pomocą myśli

Sodar, 15 maja 2021, 10:27

Grupa naukowców opracowała wczesny prototyp implantu pozwalającego osobom sparaliżowanym pisać. Nowa metoda jest znacznie szybsza od dotychczasowych. Ile w ten sposób można napisać znaków w minutę?

Czarnobyl wzbudza niepokój; nasiliły się reakcje jądrowe

Sodar, 13 maja 2021, 15:05

W stopionym rdzeniu reaktora czwartego bloku elektrowni w Czarnobylu wzrasta liczba reakcji jądrowych. Czy jest to jednak powód do zmartwień? Postaramy się przybliżyć sytuację w tej wiadomości.

Pierwsza wodorowa lokomotywa w Polsce jeszcze w tym roku

Sodar, 13 maja 2021, 11:43

Pierwsza w Polsce lokomotywa napędzana ogniwami wodorowymi może się pojawić na torach jeszcze w tym roku. Będzie ona naszej rodzimej produkcji – nad projektem pracują zakłady Pesy w Bydgoszczy.

Starlink znowu nad Polską, oto kiedy zobaczymy satelity Elona Muska [Aktualizacja]

Evil96, 11 maja 2021, 10:05

W najbliższych dniach będzie można zobaczyć satelity Starlink od SpaceX, których widoczność ma być wyjątkowo dobra na polskim, nocnym niebie. W opinii internautów, projekt Elona Muska warto zobaczyć, bo robi ogromne wrażenie.

Duża chińska rakieta spadnie na Ziemię; nie ma nad nią kontroli [Aktualizacja]

Sodar, 9 maja 2021, 11:47

Sporych rozmiarów człon chińskiej rakiety Long March 5B krąży na niskiej orbicie okołoziemskiej. Niestety agencja kosmiczna nie ma nad nim żadnej kontroli, więc może spaść w całkiem nieoczekiwanym miejscu.

Starship z pierwszym udanym testem; obyło się bez wybuchu

Sodar, 6 maja 2021, 15:13

Nareszcie można zobaczyć Starship w jednym kawałku mimo odbytego lotu. SN15 nie wybuchł w czasie lotu ani przy lądowaniu, ani też zaraz po nim – nie eksplodował w ogóle. Elon Musk dał wyraz swemu zadowoleniu.

Walka z piratami przy pomocy jetpacków; zobacz testy Royal Marines

Sodar, 6 maja 2021, 13:35

Brytyjska piechota morska zainteresowała się plecakiem odrzutowym opracowanym przez firmę Gravity. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z ćwiczeń wojskowych symulujących walkę z piratami.

NASA - nie obronimy się przed asteroidą zmierzającą ku Ziemi

Sodar, 4 maja 2021, 15:50

Według eksperymentu NASA nie mielibyśmy szans na zniszczenie asteroidy będącej na kursie kolizyjnym z Ziemią, jeśli pozostało mniej niż sześć miesięcy do uderzenia. Upadek hipotetycznego obiektu 2021 PDC byłby zagrożeniem nawet dla Polski.

Elon Musk chce przekształcić każdy dom w elektrownię

Nicek, 30 kwietnia 2021, 11:59

Korzystanie w głównej mierze z paliw kopalnych ma zgubny wpływ na nasze środowisko i planetę. Jednym z lekarstw na globalne ocieplenie powinno być zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Założyciel firmy Tesla – Elon Musk – chce, aby każdy dom został przekształcony w małą elektrownię.

Zabójcze lasery - robot likwiduje 100 tys. chwastów na godzinę

Sodar, 28 kwietnia 2021, 12:25

W tym sezonie na pola wyjedzie laserowy chwastownik – pomysł firmy Carbon Robotics. Autonomiczna maszyna rolnicza jest wystarczająco wydajna, aby zastąpić nawet 20 pracowników.

Technologie z filmów science fiction - niemożliwe, bezsensowne, a może...

Bartłomiej Sagan, 28 kwietnia 2021, 10:50

Oglądając na ekranie telewizora teleportację, skoki w nadświetlną, podróże w czasie czy sztuczną inteligencję, próbującą zniszczyć ludzkość, łapiemy się czasem za głowę na myśl o niedorzeczności takich pomysłów. A może jest w nich jakiś sens?

Elon Musk o kolonizacji Marsa: „część ludzi prawdopodobnie umrze już na początku”

Aquma, 27 kwietnia 2021, 10:38

Założyciel firmy SpaceX – Elon Musk – odniósł się w niedawnym wywiadzie do kwestii ryzyka związanego z kolonizacją Marsa. Miliarder przyznał, że dla części osób misja zakończy się tragicznie – i to prawdopodobnie już na samym początku.

Internet kwantowy coraz bliżej; powstała pierwsza sieć wielowęzłowa

Sodar, 25 kwietnia 2021, 10:35

Nad Internetem kwantowym pracuje wielu naukowców z całego świata. Poczyniono kolejny krok ku jego realizacji. Grupa uczonych podłączyła trzy węzły kwantowe w sieć.

Rosja wycofa się z ISS i zrobi własną stację kosmiczną

Czaruś, 23 kwietnia 2021, 12:00

W ciągu najbliższych lat Rosja planuje opuścić ISS i stworzyć własną konstrukcję w kosmosie. Decyzja w dużej mierze ma być podyktowana złym stanem technicznym międzynarodowej stacji.

Oglądaj z nami start załogi misji Crew-2 w statku kosmicznym Dragon 2

Sodar, 23 kwietnia 2021, 11:05

Dzisiaj odbędzie się start rakiety Falcon 9 z misją Crew-2. Wyniesie ona na orbitę statek kosmiczny Dragon 2, który ma następnie zadokować do ISS. To już druga misja załogowa SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów NASA.

Zobacz, jak ciecz od NASA tańczy w rytm muzyki w niezwykłym głośniku

Aquma, 22 kwietnia 2021, 15:28

Koreański artysta Dakd Jung stworzył głośnik, w którym zamknął ciecz reagującą na muzykę. Jest to możliwe dzięki tzw. ferrofluidowi – czułej na oddziaływanie magnetyczne substancji opracowanej przez NASA.

Amazon otwiera salon fryzjerski; prawie jak z filmów science fiction

Przemysław Dygas, 21 kwietnia 2021, 12:44

Amazon wkrótce ułoży nam także włosy. Firma otwiera niespodziewanie swój pierwszy salon fryzjerski wypełniony nowoczesnymi technologiami.

NASA świętuje pierwszy lot drona na Marsie

Przemysław Dygas, 19 kwietnia 2021, 19:08

NASA odnotowała kolejny sukces. Amerykańska agencja kosmiczna odbyła pierwszy lot helikopterem Ingenuity na Marsie.

Płatność ręką to już rzeczywistość; Polak wprowadza na rynek implant podskórny

Szarmancki, 14 kwietnia 2021, 16:44

Na rynek trafił podskórny implant płatniczy stworzony przez założoną przez Polaka firmę Walletmor. Zapłacisz nim w każdym sklepie w kilkudziesięciu krajach, w tym w Polsce.

Egzoszkielet SuitX sprawi, że staniemy się silniejsi i wytrzymalsi

Sodar, 14 kwietnia 2021, 14:35

Firma SuitX przeprowadza testy nowego egzoszkieletu z udziałem firm motoryzacyjnych – General Motors i Fiata. Dzięki tym wspomaganym konstrukcjom możemy stać się silniejsi, bardziej sprawni i wytrzymalsi.

Mózg połączony z komputerem bezprzewodowo po raz pierwszy w historii

Capitalny, 11 kwietnia 2021, 09:21

Zespołowi badaczy z Brown University udało się dokonać przełomu w kwestii bezprzewodowego połączenia ludzkiego mózgu z komputerem za pomocą interfejsu BrainGate. To potencjalnie ogromny krok na drodze do wspierania osób cierpiących na poważne choroby neurologiczne.

Małpa grająca w Ponga z pomocą Neuralink - Elon Musk pokazał wideo

Aquma, 9 kwietnia 2021, 13:46

W sieci pojawił się film prezentujący możliwości technologii Neuralink, która powstaje w firmie stworzonej przez miliardera Elona Muska. Na materiale widać, jak makak o imieniu Pager gra w Ponga, sterując paletką wyłącznie umysłem.

Jurassic Park w rzeczywistości? Współzałożyciel Neuralink uważa, że już można go stworzyć

Capitalny, 8 kwietnia 2021, 10:50

Max Hodak, czyli bliski współpracownik Elona Muska oraz prezes i współzałożyciel firmy Neuralink Corporation, stwierdził, że obecnie dysponujemy technologią pozwalającą na odtworzenie Parku Jurajskiego w rzeczywistości.

Oglądaj z nami start rakiety Starship SN11 [Aktualizacja - kolejny wybuch]

Sodar, 30 marca 2021, 22:47

Dzisiaj odbędzie się start kolejnego prototypu statku kosmicznego Elona Muska – Starship SN11. Czy tym razem wszystko przebiegnie zgodnie z planem? Sprawdź, w jakich godzinach oglądać transmisję.

Jesteś magazynierem? Wkrótce może zastąpić Cię ten robot

Sodar, 30 marca 2021, 15:33

Firma Boston Dynamics pokazała robota, którego zadaniem jest zastąpienie rozbudowanych systemów automatyki magazynowej. Czy jeżdżąca platforma Stretch jest zagrożeniem dla posady magazyniera?

Największe wpadki w historii podboju kosmosu

Bartoli, 23 marca 2021, 09:46

Człowiek od zarania dziejów patrzy w gwiazdy, marząc niejednokrotnie o dotarciu do nich. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat poczyniliśmy wielki krok w tym kierunku. Nie obyło się jednak bez bolesnych wpadek. Oto najzabawniejsze z nich.

Od papieru do aplikacji eDO App - jak zmienił się dowód osobisty

Sodar, 22 marca 2021, 13:00

Wraz z uruchomieniem aplikacji eDO App współpracującej z elektronicznymi dowodami osobistymi Polska dołączyła do państw posiadających najnowocześniejsze metody identyfikacji. Oto jak długą drogę przeszły dowody od papieru do apki.

Kosmiczna śmieciarka od Astroscale posprząta orbitę

Bartłomiej Sagan, 22 marca 2021, 12:29

Satelity krążące dookoła Ziemi umożliwiają funkcjonowanie wielu technologii, ale też są przyczyną zaśmiecenia orbity. Japończycy zamierzają jednak udowodnić, że kosmicznych odpadów można się pozbyć.

Elon Musk mianował się technokrólem Tesli

Przemysław Dygas, 16 marca 2021, 11:42

Elon Musk przeprowadził kolejne rewolucyjne zmiany w Tesli. Wśród stanowisk w firmie pojawił się Technokról oraz Starszy nad monetą.

Arka Noego na Księżycu - jest pomysł na ocalenie życia na Ziemi

Sodar, 14 marca 2021, 10:35

Naukowiec wpadł na pomysł wybudowania na Księżycu swego rodzaju Arki Noego – kopii zapasowej DNA wszystkich ziemskich stworzeń. Niskie temperatury i tunele pod jego powierzchnią idealnie mają się do tego nadawać.

Rosyjski wynalazca tworzy laserowe działko z AI na komary

Bartłomiej Sagan, 11 marca 2021, 13:11

Rosyjski naukowiec zaprezentował konstrukcję mającą stanowić rozwiązanie problemu eliminacji komarów. Jest to oparty na laserze mechanizm sterowany przez minikomputer Raspberry PI.

Oczy a granie | Jak dbać o oczy przy komputerze?

Zelek, 11 marca 2021, 11:59

Często słyszymy, że od przesiadywania przy komputerze oślepniemy. Jest w tym ziarnko prawdy, warto więc nauczyć się, jak dbać o swoje oczy; przy okazji można poznać i docenić niezwykłe zdolności naszego narządu wzroku.

Starship eksploduje po pierwszym udanym lądowaniu; Elon Musk komentuje

Sodar, 4 marca 2021, 14:15

Program kosmiczny Starship Elona Muska odnotował postęp. Prototyp statku kosmicznego o oznaczeniu SN10 nie eksplodował przy lądowaniu… zrobił to parę minut po nim.

Pierwszy hotel w kosmosie rodem z SF - budowa ma ruszyć w 2025 roku

Sodar, 2 marca 2021, 17:50

Korporacja OAC planuje skonstruować na ziemskiej orbicie komercyjną stację kosmiczną Voyager ze sztuczną grawitacją, która może pomieścić 400 osób. Budowa ma ruszyć w 2025 roku, a pracę wykonać mają roboty.

Ożywianie zmarłych na zdjęciach - Deep Nostalgia robi furorę w sieci

Evil96, 1 marca 2021, 13:03

Uruchomiona przez MyHeritage Deep Nostalgia robi ostatnio furorę w Internecie. Jest to intrygująca usługa korzystająca ze sztucznej inteligencji, której zadaniem jest ożywić zdjęcie osób lub nawet uchwyconą na nim figurę, zmieniając je w animacje.

UFO zauważone przez pilota American Airlines; linie odsyłają do FBI

Sodar, 27 lutego 2021, 10:05

Amerykański pilot w czasie lotu nad południową częścią USA zauważył, że w powietrzu ma towarzystwo. Nie udało się ustalić, co to takiego było, więc można uznać, że spotkał niezidentyfikowany obiekt latający – czyli UFO.

Łazik Perseverance przesyła kolorowe zdjęcia i filmy z Marsa

Sodar, 23 lutego 2021, 13:55

Łazik marsjański wylądował i Perseverance przesyła pierwsze kolorowe zdjęcia Marsa. Zobacz pełne nagranie z lądowania i panoramiczne fotografie z powierzchni planety.

Krakowska firma ma wydobywać surowce na Księżycu dla elektrowni jądrowych

Eklerek, 19 lutego 2021, 12:48

Solar System Resources Corporation z Krakowa podpisała list intencyjny z US Nuclear Corp w sprawie sprowadzenia z Księżyca izotopu helu-3. Wartość wydobytego surowca może wynieść nawet 8 miliardów dolarów.

Zobacz wybuch radości w NASA po lądowaniu Perseverance i pierwsze zdjęcia z Marsa

Aquma, 19 lutego 2021, 10:27

Łazik Perseverance wylądował wczoraj w kraterze uderzeniowym Jezero na Marsie. Urządzenie zaczęło wysyłać pierwsze zdjęcia z powierzchni planety.

Oglądaj z nami transmisję z lądowania marsjańskiego łazika Perseverance [Aktualizacja]

Capitalny, 18 lutego 2021, 22:30

W czwartkowy wieczór na Marsie ma wylądować Perseverance, najbardziej zaawansowany łazik w historii NASA. Jego celem będzie między innymi poszukiwanie oznak życia na Czerwonej Planecie. Oglądaj z nami transmisję.

Bill Gates nie jest zwolennikiem kolonizacji Marsa

Sarafan, 18 lutego 2021, 11:55

Bill Gates udzielił wywiadu, w którym zajął stanowisko odnośnie kolonizacji Marsa. W odróżnieniu od Elona Muska amerykański miliarder nie jest jej zwolennikiem. Sugeruje, żeby skupić się na rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatu.

Smartfon naładuje się w kieszeni - nowy patent z Rosji

Szarmancki, 17 lutego 2021, 14:38

Naukowcy z moskiewskiego uniwersytetu MISIS pochwalili się wynikami swojego ostatniego projektu. Zamysłem jest technologia, dzięki której naładujemy smartfon przy użyciu chociażby ciepła dłoni.

Wikipedia - źródło informacji czy ściemy?

rassi, 17 lutego 2021, 10:45

Szukając wyjaśnienia danej kwestii, wpisujemy odpowiednie słowa kluczowe w wyszukiwarkę i bardzo często na szczycie listy pojawia się odnośnik do Wikipedii. Czy jest to dobre miejsce do szukania rzetelnych informacji?

10 wynalazków, które zmieniły świat

ArcziN, 15 lutego 2021, 12:21

Rozwój technologiczny jest wpisany w ludzką naturę. Co rusz powstają nowe urządzenia, które chociaż z założenia mają przysłużyć się poprawie człowieczego bytu. Niektóre z nich okazują się na tyle przełomowe, że zmieniają oblicze świata na zawsze.

Naukowcy uczą świnie grać w gry wideo

Bartłomiej Sagan, 13 lutego 2021, 09:00

Świnie kojarzą się z błotem i kiepskim wzrokiem, ale też i ponadprzeciętną inteligencją. Nic więc dziwnego, że naukowcy sprawdzili, czy trzoda chlewna potrafi... grać w gry komputerowe.

Bill Gates wspiera badania nad „przyciemnieniem” Słońca

Sodar, 7 lutego 2021, 10:25

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda wspierani m.in. przez Billa Gatesa pracują nad nietypową metodą ograniczenia efektu cieplarnianego. Rozpylenie pewnych substancji w atmosferze miałoby na celu odbicie części światła słonecznego przed dotarciem na Ziemię.

Szczur kontrolowany przy pomocy smartfona to nowe osiągnięcie naukowców

Capitalny, 6 lutego 2021, 10:00

Koreańscy naukowcy stworzyli sterowany aplikacją implant mózgu posiadający możliwość bezprzewodowego ładowania. W jednym z eksperymentów udało się stłumić wywoływane kokainą zachowania szczurów laboratoryjnych.

Starship SN9 eksplodował, zobacz nieudany test SpaceX

JanKasprzak, 3 lutego 2021, 15:25

2 lutego koncern SpaceX Elona Muska podjął próbę wzbicia rakiety Starship SN9 na wysokość 10 km. Chociaż cel został osiągnięty, prototyp rozbił się przy lądowaniu.

Szpinak wykrywa materiały wybuchowe i wysyła e-maile

Bartłomiej Sagan, 3 lutego 2021, 08:01

Naukowcy czasami mają pomysły, które zwykłym ludziom mogą wydać się dziwne, a wręcz niewiarygodne. Kto bowiem uwierzyłby od razu w istnienie szpinaku wysyłającego e-maile?

NASA oferuje pół miliona dolarów za jedzenie dla astronautów

Bartłomiej Sagan, 2 lutego 2021, 13:55

Nowe technologie produkcji żywności przyciągają rzesze zainteresowanych. Wśród nich jest NASA, która przyzna wysoką gratyfikację w zamian za pomoc w uatrakcyjnieniu menu astronautów.