Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 marca 2020, 12:20

autor: Laty

Sztuczna inteligencja rozpozna niebezpieczne zapachy

Psy tropiące mogą stracić pracę przez sztuczną inteligencję, która nauczy się rozpoznawać zapachy. Będzie ona mogła być wykorzystywana do wykrywania materiałów wybuchowych, narkotyków i innych substancji.

Sztuczna inteligencja rozpozna niebezpieczne zapachy - ilustracja #1
Tak prezentuje się samouczący się, neuromorficzny chipset.

Inżynierowie Intela we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Cornella – jednej z najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelni – opublikowali najnowsze wyniki badań nad implementacją do procesora imitacji mózgu biologicznego. Procesor dzięki rozbudowanemu algorytmowi matematycznemu jest w stanie naśladować układ węchowy ssaków (zwłaszcza psów). Posiada on zdolność uczenia się i identyfikacji wykrytych zapachów. Wszystko to zostało stworzone na neuromorficznym procesorze Intel Loihi, który trafił na rynek w 2018 roku. Eksperymentalny chipset składa się ze 130 tysięcy krzemowych „neuronów” połączonych 130 milionami „synaps” i pobiera nawet do 1000 razy mniej energii niż klasyczne procesory.

Dyrektor Intel Neuromorphic Computing Lab, Mike Davies, opisuje tworzenie układu naśladującego ludzki mózg:

Naukowcy twierdzą, że sam procesor w celu zidentyfikowania zapachu przetwarza informacje w taki sam sposób jak mózg psa i klasyfikuje go na podstawie wcześniejszych doświadczeń – algorytm uczy się nowego zapachu po zaledwie kilku próbkach. W odróżnieniu od zwierząt chipset jest w stanie wykryć narkotyki lub materiały wybuchowe za pierwszym razem, nawet jeśli występują inne, silniejsze zapachy.

Komercyjne zastosowanie procesorów wykrywających i identyfikujących zapachy byłoby dużym krokiem naprzód w rozwoju sztucznej inteligencji. Takie czujniki nie tylko świetnie sprawdziłyby się na lotniskach i podczas działań wojennych przy wykrywaniu niebezpiecznych substancji, ale również w domach jako czujnik dymu, tlenku węgla i wielu innych, których my ludzie nie jesteśmy w stanie wyczuć. Dodajmy do tego jeszcze fakt, że chipset będzie w stanie zidentyfikować zapachy, które są emitowane przez ludzi, gdy chorują na konkretne choroby, więc jest szansa na ich szybszą diagnozę.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.