Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 sierpnia 2016, 17:40

autor: Maciej "Makek" Kowalczyk

System PS4 w wersji 4.00 – odświeżony interfejs oraz zaktualizowane menu podręczne

Firma Sony przekazała informacje dotyczące zbliżającej się aktualizacji systemu konsoli PlayStation 4. Najnowsza wersja, oznaczona numerem 4.00, odświeży interfejs użytkownika, poprawi organizację folderów i biblioteki oraz zmieni wygląd menu podręcznego i menu funkcji udostępniania.

Sony przygotowuje się do zaktualizowania systemu swojej konsoli PlayStation 4. Zbliżająca się wersja otrzyma oznaczenie 4.00 i już niebawem będzie można wypróbować jej betę (roboczo nazwaną Shingen – osoby zapisane do programu otwartej bety powinny niedługo dostać mailową informacje z instrukcją jej zainstalowania). Choć dokładna data pojawienia się oficjalnej aktualizacji nie została jeszcze podana, już teraz poznaliśmy najważniejsze szczegóły dotyczące nowej wersji oprogramowania na PS4.

System PS4 w wersji 4.00 zadebiutuje niebawem, choć dokładna data nie jest jeszcze znana. - System PS4 w wersji 4.00 – odświeżony interfejs oraz zaktualizowane menu podręczne - wiadomość - 2016-08-15
System PS4 w wersji 4.00 zadebiutuje niebawem, choć dokładna data nie jest jeszcze znana.

Lista zmian znajduje się na oficjalnej stronie PlayStation. Jedną z najważniejszych nowości jest odświeżenie głównego interfejsu użytkownika. Sony dodało tutaj nowe tła, przebudowało zakładkę „Co nowego”, ale wprowadziło także wiele mniejszych usprawnień w postaci chociażby przeprojektowanych ikon czy wyskakujących powiadomień. Całość ma być bardziej intuicyjna, choć ogólny styl wizualny pozostanie taki sam.

Istotną zmianą jest także poprawienie menu podręcznego oraz menu opcji udostępniania. W tym przypadku Sony postanowiło je zwyczajnie zmniejszyć, aby zakrywały jedynie część ekranu. Dzięki temu nie trzeba będzie całkowicie wychodzić z gry by z nich skorzystać. Dodano do nich także nowe funkcje np. w opcjach podręcznych znajdziemy skróty, pozwalające na szybki dostęp do ulubionych grup czy społeczności, a całość będzie także modyfikowalna, dzięki czemu będziemy mogli dodać do menu najbardziej przydatne rzeczy oraz usunąć niepotrzebne. W kwestii udostępniania zwiększono chociażby długość klipów wideo, które możemy wrzucać na naszego Twittera. Wcześniej nie mogły być one dłuższe niż 10 sekund – teraz limit ten zwiększono do 140.

System PS4 w wersji 4.00 wprowadzi także ulepszoną organizację folderów oraz biblioteki. Dzięki niej gracze będą mogli tworzyć katalogi i odpowiednio je grupować w celu szybszego dostępu do ulubionych produkcji. Sony dodało także zakładkę Zakupione” do biblioteki gier, a oprócz tego wprowadziło nowe narzędzia sortowania, które pozwolą na uszeregowanie tytułów np. w zależności od daty zakupu. Aktualizacja pozwoli także na wyszukiwanie pozycji w bibliotece za pomocą wprowadzenia tekstu. Nowością jest tryb offline, który w razie braku połączenia z Internetem, pozwoli użytkownikom PS4 na obejrzenie całej swojej kolekcji osiągnięć.

Aktualizacja wprowadzi także parę zmian, które nie będą jeszcze dostępne w czasie bety. Na ten moment nie wiemy jednak kiedy możemy spodziewać się jej rozpoczęcia – a tym bardziej debiutu oficjalnej wersji 4.00. Wszelkie informacje z pewnością będą pojawiać się na bieżąco na oficjalnej stronie internetowej PlayStation.