Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 lutego 2020, 11:37

autor: Aquma

Sterowniki kart AMD Radeon - użytkownicy zgłaszają wiele problemów

AMD nie może poradzić sobie z wyeliminowaniem problemów ze sterownikami do swoich kart graficznych. Wielu użytkowników donosi o bugach skutkujących np. zawieszaniem się komputera.

Radeony sprawiają problemy klientom. - Sterowniki kart AMD Radeon - użytkownicy zgłaszają wiele problemów - wiadomość - 2020-02-14
Radeony sprawiają problemy klientom.

W SKRÓCIE:

  1. sterowniki do kart graficznych AMD są obarczone poważnymi bugami;
  2. chodzi m.in. o crashe w czasie grania lub instalowania driverów;
  3. firmie nadal nie udało się wyeliminować problemów.

Podczas gdy AMD chwali się nowymi funkcjami pakietu Radeon Adrenalin, użytkownicy kart graficznych z serii Radeon RX 5000 nadal narzekają na problemy ze sterownikami. Doniesienia na ten temat pojawiają się w dedykowanej „czerwonym” sekcji forum Reddit. Najczęściej wymienianą kwestią jest wieszanie się komputera – ekran staje się całkowicie czarny, a sprzęt przestaje odpowiadać i konieczny jest restart. Według ekspertów z kanału Hardware Unboxed problemy mogą dotyczyć nawet połowy użytkowników.

Zamiast wprowadzać nowe funkcje, powinniście skupić swoją uwagę na stabilności sterowników i zaoferowaniu bezproblemowego doświadczenia. Rozumiem, że RIS, Anti-lag i skalowanie Integer to świetne rzeczy z marketingowego punktu widzenia i na pewno są fantastycznymi funkcjami, ale problemy, które nadal mają użytkownicy, po 6 miesiącach od premiery Navi, wywrą boleśniejszy wpływ na przyszłą sprzedaż - czytamy w komentarzu autorstwa viladrau.

Problemy z czarnym ekranem dotyczą praktycznie wszystkich układów z rodziny Navi, ale też starszych kart (Polaris, Vega). Crashe najczęściej występują w dwóch przypadkach – podczas grania albo przy instalacji sterowników. W tej drugiej sytuacji może pomóc tzw. czysta instalacja z pomocą programu DDU (Display Driver Uninstaller), ale nie zawsze jest to rozwiązanie skuteczne. Niektórzy użytkownicy sugerują też wyłączenie akceleracji sprzętowej oraz odinstalowanie niektórych aplikacji (np. służących do overclockingu, kontrolowania oświetlenia RGB, a nawet… programów antywirusowych – tego ostatniego raczej nie polecamy). Co ciekawe, jakiś czas temu AMD donosiło, że bug został wyeliminowany… ale wygląda na to, że ogłoszono to przedwcześnie, bo sporo użytkowników nadal na niego narzeka.

Część klientów opisuje inne poważne bugi, często również powiązane z zawieszaniem się komputera. Niektóre przypadki (np. crashe z kolorowym – zielonym lub różowym – ekranem) mogą sugerować, że Radeony najzwyczajniej w świecie się przegrzewają. W przypadku pewnych modeli tych GPU pamięć rozgrzewa się czasem do temperatury 100 stopni Celsjusza, co na dłuższą metę z pewnością nie jest zdrowe dla sprzętu.

Więcej na temat omawianych problemów ze sterownikami do kart AMD Radeon możecie się dowiedzieć oglądając poniższy filmik.

  1. AMD – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.