Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 20 lipca 2021, 12:11

autor: Adrian Werner

Steam Deck - Valve zadbało, aby gry z kart SD działały dobrze

Konsola Steam Deck została zaprojektowana tak, aby gry zainstalowane na kartach SD działały wystarczająco szybko. Dziennikarze, którzy testowali urządzenie, w większości bawili się w grach korzystających właśnie z tego rozwiązania.

Jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich tygodni okazała się zapowiedź Steam Deck. Urządzenie wygląda bardzo obiecująco, ale wielu graczy ma wątpliwości dotyczące niektórych aspektów tego sprzętu. Jednym z nich jest kwestia szybkości działania gier zainstalowanych na karcie microSD. Okazuje się, że nie ma powodów do obaw, gdyż to rozwiązanie wydaje się bardzo dobrze sprawdzać w akcji.

Lawrence Yang z firmy Valve zdradził bowiem, że wszystkie filmy z testowania Steam Deck i wrażenia z rozgrywki nagrane przez serwis IGN opierały się na grach zainstalowanych na karcie microSD. Analizując te materiały widać, że gry działały sprawnie - spokojnie można będzie w ten sposób zwiększyć pojemność urządzenia. Oczywiście produkcje zainstalowane na wewnętrznym dysku Steam Decka będą działały szybciej, ale nawet jeśli umieścimy je na karcie microSD, to i tak zachowany zostanie wysoki komfort zabawy.Z pewnością wymagało to dużego nakładu pracy od projektantów z Valve.

To ważne informacje, gdyż najtańszy model Steam Deck kosztujący 1899 złotych zaoferuje jedynie 64 GB wewnętrznej pamięci eMMC. Wariant z dyskiem 256 GB NVMe SSD wyceniono na 2499 zł, a z 512 GB – na 3099 zł. Za więcej miejsca na gry będziemy więc solidnie dopłacać. Możliwość korzystania z kart microSD do zwiększenia pojemności urządzenia jest więc godną uwagi alternatywą. Stracimy na prędkości wczytywania danych, ale różnica w cenie jest na tyle duża, że wielu osobom nie będzie to specjalnie przeszkadzało, zwłaszcza jeśli zachowany zostanie wysoki komfort zabawy.

Innym priorytetem dla Valve było umożliwienie szybkiego wznawiania gier. Steam Deck wyposażony zostanie w przycisk, który pozwoli zapisać stan bieżącej gry, a potem błyskawicznie ją wznowić. Takie rozwiązanie było kluczowe z powodu przenośnej natury urządzenia, więc układ APU przygotowany przez firmę AMD od początku zaprojektowano z myślą o tej funkcji.

Przypomnijmy, że od zeszłego tygodnia można rezerwować Steam Decka. Na jednym koncie Steam wolno zakupić tylko jedną konsolę, a wysyłka sprzętu rozpocznie się w grudniu 2021 roku.

  1. Steam Deck – oficjalna strona
  2. Steam Deck w sklepie Steam
Steam Deck - Valve zadbało, aby gry z kart SD działały dobrze - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.