Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 lipca 2021, 09:40

Steam Deck jest zabezpieczony przed scalperami. Jak zamówić konsolę?

Rusza przedsprzedaż Steam Deck, nowej konsoli zaprezentowanej przez Valve. Producent przygotował szereg zabezpieczeń, które mają uchronić urządzenie przed scalperami, ale mogą skomplikować składanie zamówień.

Valve rzuciło rękawicę Nintendo, prezentując swoją nową konsolę – Steam Deck. Przedsprzedaż rusza dziś, tj. 16 lipca, o godzinie 19:00 czasu polskiego, jednak nie wszyscy będą mogli zarezerwować urządzenie. W obawie przed scalperami producent wprowadził szereg zabezpieczeń.

Jak zamówić Steam Deck w pre-orderze?

Przedsprzedaż Steam Deck rusza 16 lipca 2021 roku o godzinie 19:00 czasu polskiego w tym miejscu. Początkowo konsola będzie dostępna w USA, Kanadzie, Unii Europejskiej (w tym w Polsce) oraz Wielkiej Brytanii. Inne regiony i kraje mają być dodane „niebawem”. Wysyłka sprzętu planowana jest na grudzień 2021 roku.

Valve wierzy w sukces swojej konsoli, a jednocześnie obawia się, że Steam Deck – podobnie jak PlayStation 5 – padnie łupem scalperów, skupujących konsole z zamiarem ich sprzedaży z dużym zyskiem na fali sporego zainteresowania. Aby dać szansę graczom, producent wprowadził następujące zabezpieczenia:

  • na koncie Steam musi być przynajmniej jedna transakcja przeprowadzona przed czerwcem 2021 roku (reguła obowiązuje jedynie przez pierwsze 48 godzin przedsprzedaży),
  • konieczne jest wniesienie zaliczki w wysokości 5 dolarów,
  • konto Steam musi pochodzić z USA, Kanady, Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii,
  • możliwa jest rezerwacja tylko jednej konsoli na konto.
Steam Deck jest zabezpieczony przed scalperami. Jak zamówić konsolę? - ilustracja #1
Cała biblioteka gier Steam w plecaku? Brzmi bardzo atrakcyjnie. Źródło: PC Gamer.

W momencie złożenia rezerwacji nasze konto trafia na listę kolejkową. W momencie, gdy konsola będzie dostępna, zostaniemy o tym poinformowani drogą mailową. Oznacza to, że obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

Z rezerwacji będzie można w każdej chwili zrezygnować. Jeżeli dokonamy tego w ciągu 30 dni od złożenia zamówienia, pieniądze wrócą na nasze konto. Po przekroczeniu tego terminu zwrot trafi do Steam Wallet, czyli portfela na platformie Steam.

Zabezpieczenia mają na celu zwiększenie szansy na zakup konsoli w przypadku zwykłych graczy. Szukający zysku scalperzy złożą zamówienia dopiero po 2 dobach, zatem będą dość daleko na liście kolejkowej, co powinno odstraszyć przynajmniej część z nich. Podobną funkcję pełni zaliczka – symboliczne 5 dolarów nie przyda się na zbyt wiele Valve, jednak wymusi powiązanie wybranej metody płatności z kontem i być może utrudni tworzenie tysięcy multikont w celu zakupu konsoli.

Steam Deck – cena i specyfikacja

Steam Deck będzie dostępny w trzech wariantach różniących się zarówno ceną, jak i specyfikacją:

  • wersja za 1899 zł: pamięć 64 GB eMMC oraz etui,
  • wersja za 2499 zł: szybsza pamięć 256 GB NVMe SSD, etui oraz pakiet ekskluzywnej zawartości dla naszego profilu na platformie Steam,
  • wersja za 3099 zł: szybsza pamięć 512 GB NVMe SSD, etui, pakiet ekskluzywnej zawartości dla naszego profilu na platformie Steam, dodatkowy motyw klawiatury ekranowej oraz ulepszone szkło wyświetlacza.

Pozostała specyfikacja konsoli ma być identyczna niezależnie od wariantu cenowego:

procesor:

AMD APU Zen 2, 4 rdzenie, 8 wątków, 2.4-3.5GHz, (448 GFlops)

karta graficzna:

8 rdzeni RDNA 2, 1.0-1.6GHz (1.6 TFlops)

pamięć RAM:

16 GB LPDDR5 RAM

pamięć SSD:

– 64 GB eMMC

– 256/512 GB NVMe SSD

ekran:

Dotykowy, 7-calowy LCD, rozdzielczość 1280 x 800 pikseli, odświeżanie 60Hz, maksymalna jasność 400 nitów

łączność bezprzewodowa:

Wifi 2.4GHz i 5GHz, 2 x 2 MIMO, IEEE 802.11a/b/g/n/ac

Bluetooth 5.0

system operacyjny:

SteamOS 3.0 oparty na Arch Linux

bateria:

40Whr (szybkie ładowanie 45W)

waga:

669 gramów

Procesor i układ graficzny mają pobierać od 4 do 15 W mocy. Konsola jest ponadto wyposażona w złącze USB typu C, wyjście minijack 3.5 mm, a także slot na kartę microSD. Valve przygotowało specjalną stronę, prezentującą nie tylko pełną specyfikację, ale również szczegółowe szkice konsoli z opisanymi wszystkimi wyjściami i przyciskami.

Specyfikacja powinna pozwolić na przyjemne granie z dala od biurka, choć największym zaskoczeniem może być ekran. Czy rozdzielczość 1280x800 przy 7 calach da zadowalające efekty w sytuacji, w której jesteśmy przyzwyczajeni do wyższych rozdzielczości na mniejszych ekranach telefonów? Czas pokaże.

  1. Oficjalna strona konsoli Steam Deck
  2. Steam Deck w sklepie Steam
  3. Steam Deck to nowa konsola od Valve
Steam Deck jest zabezpieczony przed scalperami. Jak zamówić konsolę? - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

TWOIM ZDANIEM

Która wersję Steam Deck wybierasz?

Żadną
76,7%
Za 2499 zł
12,1%
Za 3099 zł
8,8%
Za 1899 zł
2,5%
Zobacz inne ankiety