Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 lutego 2021, 12:38

autor: Aquma

Sprzedaż dysków SSD prześcignęła tradycyjne HDD

Analitycy firmy Trendfocus Inc. przedstawili raport dotyczący rynku dysków SSD oraz HDD. Te pierwsze cieszyły się w zeszłym roku większą popularnością od drugich.

W SKRÓCIE:

  1. w 2020 roku do sklepów trafiły 333 miliony nośników SSD i 260 milionów dysków twardych (HDD);
  2. rynek SSD bardzo dynamicznie się rozwija – sprzedaż wzrosła o ponad 20%;
  3. pod względem łącznej ilości sprzedanego miejsca nadal dominują dyski twarde – wszystkie nośniki tego typu wysłane do sklepów w zeszłym roku mają łącznie blisko pięciokrotnie większą pojemność niż dostarczone dystrybutorom SSD-ki.

Według analityków z firmy Trendfocus Inc. w 2020 roku do sklepów dostarczono 333 miliony dysków SSD (via Storage Newsletter). Liczba jest o tyle ciekawa, że jest o dokładnie 73 miliony wyższa od analogicznej statystyki opisującej tradycyjne dyski twarde (tzw. HDD). Nowszy standard nośników stał się więc popularniejszy od starszej technologii.

Niestety, urządzenia SSD nadal oferują mniej miejsca od HDD-ków sprzedawanych za porównywalne pieniądze, dlatego też gdyby zamiast liczby urządzeń zmierzyć ilość przestrzeni dyskowej, dyski talerzowe miałyby bardzo dużą przewagę. Łączną pojemność wszystkich nośników SSD wysłanych do sklepów w zeszłym roku wynosi 207 eksabajtów (211 968 petabajtów, czyli 217 055 232 terabajty). Dla porównania, w przypadku HDD statystyka ta nieznacznie przekracza 1 zettabajt, czyli jest blisko pięciokrotnie wyższa (1 zettabajt to 1024 eksabajty). Przeciętna pojemność dysku SSD kupionego w zeszłym roku to 0,67 terabajta, zaś nabyte w tym samym okresie nośniki HDD oferowały średnio 4 TB miejsca.

Warto odnotować, że rynek SSD dynamicznie się rozwija – w roku sprzedaż zwiększyła się o 20,8%, podczas gdy zainteresowanie dyskami twardymi spadło o 18% (nadal mowa tutaj o sprzęcie wysłanym do dystrybutorów – w analizie używa się słowa „shipped”). Ciekawie wypadają również statystyki obrazujące zmiany w zakresie ilości miejsca nabywanej przez klientów kupujących nośniki SSD i HDD. W ciągu ostatnich 12 miesięcy nabywcy dysków twardych kupili o 13% więcej miejsca dyskowego, ale w tym samym czasie łączna przestrzeń zakupiona na nośnikach SSD zwiększyła się ponad 50%.

Sprzedaż dysków SSD prześcignęła tradycyjne HDD - ilustracja #1
Sprzedaż dysków SSD w czwartym kwartale minionego roku. Po lewej liczba nośników wysłanych do dystrybutorów, po prawej łączna pojemność (na wykresach kołowych widać, jaki udział w rynku mają poszczególne firmy). Źródło: https://www.storagenewsletter.com/wp-content/uploads/2021/02/trendfocus-ssd-4Q20-768x356.jpg

Wszystko wskazuje na to, że w przeciągu kilku lat technologia HDD zostanie wyparta z mainstreamowego rynku przez nowsze i szybsze rozwiązanie.

  1. 500 GB to za mało - przez te gry musimy kupić większy dysk
Sprzedaż dysków SSD prześcignęła tradycyjne HDD - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.