Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 kwietnia 2017, 08:47

autor: Góral

Sprzedano 60 milionów sztuk PlayStation 4

W najnowszym raporcie finansowym firmy Sony ujawniono, że w ostatnim roku podatkowym (1 kwietnia 2016 - 31 marca 2017) rozeszło się 20 milionów sztuk PlayStation 4. Do końca marca zeszłego roku sprzedano łącznie 40 milionów konsol, więc całkowita sprzedaż przekroczyła już 60 milionów sztuk.

Koncern Sony ujawnił wyniki finansowe za rok podatkowy 2016, zakończony 31 marca bieżącego roku. To co interesuje nas najbardziej, to oczywiście informacje związane z grami i konsolami. Z opublikowanych danych wynika, że w ostatnich dwunastu miesiącach rozeszło się 20 milionów sztuk PlayStation 4 (o 2,3 miliona więcej niż rok wcześniej). W kwietniu zeszłego roku informowaliśmy o łącznej sprzedaży na poziomie 40 milionów sztuk, więc obecnie na rynku znajduje się ich ponad 60 milionów. Firma przewiduje, że przez najbliższy rok uda się jej sprzedać kolejnych 18 milionów konsol PS4.

Microsoft od dłuższego czasu nie podaje danych dotyczących sprzedaży Xboksa One, więc nie wiemy dokładnie, jak sprzęt Sony wypada na tle konkurencji. Według informacji popularnej firmy analitycznej SuperData (dzięki, MCV), gigantowi z Redmond udało się sprzedać około 33 milionów sztuk, czyli niemal dwa razy mniej.

Rezultat działu Game & Network Services / Źródło: raport finansowy Sony.
Rezultat działu Game & Network Services / Źródło: raport finansowy Sony.
Sony – rok podatkowy 2016:
  1. 20 milionów sprzedanych konsol PlayStation 4 (łącznie 60 milionów);
  2. 14,7 miliarda dolarów przychodu i 1,2 miliarda dolarów zysku operacyjnego działu odpowiedzialnego za PlayStation;
  3. 68 miliardów dolarów przychodu i 2,57 miliarda dolarów zysku operacyjnego całego koncernu.

Dział Game & Network Services, odpowiedzialny za PlayStation, odnotował 14,7 miliarda dolarów przychodu (wzrost o ponad 6%) i aż 1,2 miliarda dolarów zysku operacyjnego, czyli o ponad 50% więcej niż rok wcześniej. Wyjaśniono, że tak świetne rezultaty udało się uzyskać głównie dzięki obniżeniu kosztów produkcji PlayStation 4 oraz większej sprzedaży gier.

Ogólnie koncern Sony poradził sobie bardzo dobrze, ale nieco gorzej niż rok temu. Wypracował niecałe 68 miliardów dolarów przychodu (mniej o 6,2%) i 2,57 miliarda dolarów zysku operacyjnego (spadek o 1,9%).

Ogólne wyniki finansowe Sony / Źródło: raport finansowy Sony.
Ogólne wyniki finansowe Sony / Źródło: raport finansowy Sony.
Rezultaty poszczególnych działów Sony / Źródło: raport finansowy Sony.
Rezultaty poszczególnych działów Sony / Źródło: raport finansowy Sony.