Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 lutego 2020, 09:59

autor: Adrian Werner

Sony patentuje system, który pomoże nam przechodzić gry - być może już na PS5

Sony uzyskało patent na system podpowiedzi, który ma analizować rozgrywkę gracza i innych użytkowników, po czym udzielać porad ułatwiających odnoszenie sukcesów w grach.

Nie wiemy, czy opatentowany system dostępny będzie na PlayStation 5. - Sony patentuje system, który pomoże nam przechodzić gry- być może już na PS5 - wiadomość - 2020-02-10
Nie wiemy, czy opatentowany system dostępny będzie na PlayStation 5.

Branża gier bezustannie poszukuje nowych metod zarabiania. Sporą pomysłowością wykazała się firma Sony, patentując pomysł na system, który ma analizować naszą rozgrywkę i na tej podstawie generować podpowiedzi, obejmujące m.in. płatne ułatwienia w ramach mikropłatności. Jednak wbrew temu co pisze wiele serwisów, rozwiązanie to wcale nie oznacza płacenia za porady. Te mają być darmowe i obejmować również taktyki dostępne bez dodatkowych wydatków.

We wniosku patentowym możemy przeczytać, że obecnie gry oferują coraz więcej przedmiotów, w tym tych dostępnych w wirtualnych sklepikach. Gracze polegają na poradach innych użytkowników, ale te nie zawsze są celne. Sony chce zaoferować alternatywę, a przy okazji trochę zarobić.

System wykorzystywać ma uczenie maszynowe do analizowania naszych umiejętności i stylu rozgrywki. - Sony patentuje system, który pomoże nam przechodzić gry- być może już na PS5 - wiadomość - 2020-02-10
System wykorzystywać ma uczenie maszynowe do analizowania naszych umiejętności i stylu rozgrywki.

Opatentowany system analizowałby dane z gry i to, jak sobie radzimy z różnymi wyzwaniami. Porównywałby to z informacjami o poczynaniach innych graczy i na tej podstawie sugerował konkretne taktyki lub przedmioty. W ten sposób otrzymywalibyśmy bardziej dokładne porady, dopasowane do naszego stylu rozgrywki.

Gracze mogliby prosić o pomoc, pytając np. jak pokonać danego bossa, czy jak zwiększyć częstotliwość zwycięstw w multiplayerze, a w odpowiedzi uzyskiwaliby znacznie dokładniejsze informacje niż ogólne porady dostępne w sieci. Oczywiście niektóre z podpowiedzi obejmowałyby przedmioty i ulepszenia kupowane za pomocą mikropłatności. Inne sugestie podsuwałyby graczowi darmowe rozwiązania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby patent wykorzystać np. w produkcjach kompletnie pozbawionych wirtualnych sklepików.

Warto dodać, że samo istnienie patentu nie oznacza wcale, że ten system zostanie zaimplementowany w PlayStation 5. Pokazuje jedynie, jakie pomysły pojawiają się w dziale gier firmy Sony.

  1. Oficjalna strona PlayStation