Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 lutego 2021, 14:15

autor: Przemysław Dygas

PSP 5G - Sony może zrobić mobilne PS5

Możliwe, że Sony pracuje nad konsolą przenośną z obsługą technologii 5G. Nowa wersja PSP miałaby opierać się o streaming gier związany z usługą PS Now.

W SKRÓCIE:
  • Pojawiły się kolejne spekulacje na temat nowej wersji PSP.
  • Konsola miałaby korzystać z technologii 5G.
  • Kolejna wersja PSP stawiałaby na streaming gier z PS5, zamiast wersji dostosowanych specjalnie pod tę platformę.

W obliczu sukcesu Nintendo Switch znów pojawiają się spekulacje dotyczące nowej wersji PSP. Według serwisu T3 Sony może zajmować się implementacją technologii 5G do nowej konsoli przenośnej. Wszystko przez wywiad, jakiego jeden z jego członków zespołu pracującego nad nowym rodzajem sieci, Chen Sun, udzielił jeszcze w 2019 roku.

I jeszcze jedna rzecz, którą chciałbym dodać, to gry. Możemy cieszyć się wieloma zaletami charakterystycznymi dla 5G, jak na przykład niezwykle niezawodnym, małym opóźnieniem.

Słowa te interpretować można na różne sposoby. Zdecydowanie chodzi o użycie technologii 5G do poprawienia doświadczeń z grami. Nie wiadomo czy chodziło o gry związane z nową konsolą przenośną, czy jedynie o tytuły mobilne na smartfony. Warto jednak zwrócić uwagę na słowa o zaletach w formie małego opóźnienia. Cecha ta szczególnie ważna jest w kwestii streamingu gier takiego jak PS Now.

Według spekulacji serwisu T3, to właśnie streaming miałby być kluczem do stworzenia nowej wersji PSP. Dzięki zastosowaniu technologii 5G konsola nie musiałaby korzystać z zaawansowanych podzespołów. Zamiast tego byłaby de facto jedynie ekranem i kontrolerem do wyświetlania gry uruchamianej na zewnętrznych serwerach. Jednocześnie pozwalałaby na rozgrywkę w standardzie wprost z PlayStation 5. Działałaby więc w sposób znany z usługi Xbox Game Pass Ultimate, która pozwala na granie w tytuły z biblioteki Microsoftu na telefonach z systemem Android. Ponadto cena takiej konsoli byłaby znacznie niższa ze względu na użycie tańszych podzespołów.

PSP 5G - Sony może zrobić mobilne PS5 - ilustracja #1
T3, Sony PSP 5G

Ważnym elementem teorii o nowym PSP jest także fakt, jak mocno Sony inwestuje w technologię 5G. Firma używa jej już w swoich telefonach, telewizorach, a nawet kamerach. Japoński gigant technologiczny chwali się także sukcesami w kwestii transmisji wydarzeń sportowych przy użyciu swojego sprzętu wykorzystującego wspomnianą sieć. Japończycy są więc dobrze przygotowani do użycia jej na szerszą skalę. Szczególnie w sytuacji, gdy wspomniana technologia staje się coraz bardziej dostępna na świecie.

Stworzenie nowego PSP wydaje się także logicznym krokiem ze względu na sukces Nintendo Switch. Niepozorna konsola sprzedała się już w prawie 80 milionach egzemplarzy. Wynik ten jest już lepszy niż wspomnianego PSP, które doczekało się 76 milionów odbiorców. Obie platformy świadczą jednak o potencjale, jaki tkwi w przenośnych konsolach. Bardzo możliwe, że Sony chciałoby nawiązać do sukcesu, jaki osiągnęło na tym polu w 2004 roku.

Połączenie powyższych spekulacji z informacjami o nadchodzącym PlayStation VR 2 świadczyłoby o agresywnej ekspansji Sony na rynku konsol. Jednoczesna inwestycja w PS5, nową wersję hełmu wirtualnej rzeczywistości, hipotetyczne PSP 5G oraz streaming gier umożliwiłaby firmie zajęcie wszystkich pozycji na rynku konsol. Należy jednak pamiętać, że informacje dotyczące nowej konsoli przenośnej od Sony są jedynie spekulacjami na podstawie niektórych wypowiedzi jej przedstawicieli.

PSP 5G - Sony może zrobić mobilne PS5 - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.