Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 maja 2019, 21:37

autor: "Vergil"

Sony i Microsoft rozpoczynają współpracę w dziedzinie streamingu i AI

Niczym grom z jasnego nieba gruchnęła wiadomość o rozpoczęciu szeroko zakrojonej współpracy przez Sony i Microsoft. Na mocy porozumienia firmy zamierzają wymieniać się informacjami i technologią, wspólnie badając możliwości rozwoju w dziedzinie streamingu oraz AI.

Firmy Microsoft oraz Sony rozpoczęły szeroko zakrojoną współpracę, która może rzutować na przyszłość całej branży gier wideo. Giganci podpisali porozumienie, na mocy którego będą wymieniać się informacjami i technologią, a także dzielić pewne elementy infrastruktury dla swoich przedsięwzięć.

Mowa przede wszystkim o pracy nad rozwojem technologii streamingu oraz sztucznej inteligencji (AI Microsoftu ma zostać włączona w „produkty konsumenckie Sony”), a także nad rozszerzeniem możliwości samej „chmury” opartej na Microsoft Azure. Poza tym firmy zamierzają zbadać zdolność do współpracy w dziedzinie półprzewodników.

Choć w ogłoszeniu nie padły nazwy PlayStation lub Xbox, wynika z niego, że gry będą ważnym elementem tej kooperacji. Dzięki niej bowiem Sony będzie mogło wykorzystać możliwości Microsoft Azure zarówno na potrzeby streamingu, jak i w celu stworzenia lepszych narzędzi dla twórców.

Sony i Microsoft nawiązują współpracę, która może odcisnąć trwałe piętno na branży gier wideo. - Sony i Microsoft rozpoczynają współpracę w dziedzinie streamingu i AI - wiadomość - 2019-05-16
Sony i Microsoft nawiązują współpracę, która może odcisnąć trwałe piętno na branży gier wideo.

Głos w sprawie zabrał już prezes japońskiej firmy – Kenichiro Yoshida – który przekonuje, że współpraca z Microsoftem to okazja do „rozwoju interaktywnych treści”. Wtóruje mu prezes Microsoftu – Satya Nadella – który wierzy, że porozumienie zaowocuje dostarczeniem „nowych doświadczeń” dla graczy. Na temat wypowiedział się również Phil Spencer będący „twarzą” Xboksa, który z kolei mówi o pogoni za „wspólnymi ambicjami” oraz chęci „zachwycenia” graczy z całego świata.

Nie wiadomo, czy na tegorocznych targach E3 poznamy jakiekolwiek konkrety na temat owoców tej niespodziewanej współpracy. Ciężko również stwierdzić, jaki los w związku z powyższym czeka PlayStation Now, czyli platformę streamingową Sony, która przecież stanowi konkurencję dla rozwijanego przez Microsoft projektu xCloud.

  1. Microsoft – oficjalna strona internetowa
  2. Sony – oficjalna strona internetowa