Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 stycznia 2020, 11:40

autor: Froozyy

Potęga Steama w liczbach - analiza serwisu SteamDB

Twórcy serwisu SteamDB przeskanowali identyfikatory kont na platformie Steam, dzięki czemu możemy m.in. dowiedzieć się, ile obecnie jest w pełni zarejestrowanych użytkowników. Dane ukazują również liczbę obecnie aktywnych profili czy też założonych kont w konkretnym roku.

Serwis SteamDB przeanalizował konta użytkowników platformy Steam. - Potęga Steama w liczbach - analiza serwisu SteamDB - wiadomość - 2020-01-25
Serwis SteamDB przeanalizował konta użytkowników platformy Steam.

Twórcy serwisu SteamDB postanowili przeskanować ponad miliard identyfikatorów kont na platformie Steam, a zebrane dane przedstawili w szczegółowym artykule. Już na samym początku zwracają oni uwagę na to, że nie każdy identyfikator oznacza w pełni zarejestrowane konto. Skanowanie odbyło się poprzez witrynę internetową ISteamUser, która pozwala na sprawdzenie 100 profili jednocześnie (co zmniejszyło liczbę wykonanych skanów z miliarda do „zaledwie” 11 milionów).

Z przedstawionych wyników możemy dowiedzieć się przede wszystkim, że obecna liczba zarejestrowanych kont na platformie Steam wynosi nieco ponad 667 milionów (a nie - jak podawano jeszcze w kwietniu zeszłego roku – 1 miliard). Od początku stycznia tego roku aktywnych było 86 milionów kont, a od grudnia 2019 – 107 milionów. Najwięcej nowych użytkowników pojawiło się w lutym zeszłego roku (33 miliony).

Warto również zaznaczyć, że 2019 rok był okresem, w którym zostało założone najwięcej kont w historii Steama (te statystyki nie obejmują profili, które mają ustawiony status na „prywatny”). Dokładne dane na ten temat znajdziecie na grafice poniżej. Przy okazji możecie zauważyć, że pojawiły się tam dwa konta stworzone w 2026 i 2027 roku. Co ciekawe, ostatnie wylogowania tych użytkowników zostały zarejestrowane odpowiednio w 2010 oraz 2007 roku. Myślicie, że twórcy SteamDB przy okazji potwierdzili również istnienie podróżników w czasie?

Liczba kont założonych w danym roku.
Liczba kont założonych w danym roku.

Na koniec przybliżmy jeszcze kilka końcowych statystyk. Tylko 3,2% użytkowników w ogóle zmieniło swoje ustawienia prywatności. Nieco ponad 11 milionów posiada profil ustawiony na „prywatny”, a 10,7 miliona na „tylko dla przyjaciół”.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.