Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 10 lutego 2020, 10:15

autor: Aquma

Ryzen w MacBookach? Plotki o współpracy Apple i AMD

Wzmianki w kodzie źródłowym najnowszej wersji beta systemu operacyjnego MacOS sugerują, że nowe komputery koncernu Apple mogą wykorzystać podzespoły AMD. Dotyczy to zarówno kart graficznych, jak i procesorów.

Apple może sięgnąć po CPU z serii Ryzen. - Ryzen w MacBookach? Plotki o współpracy Apple i AMD - wiadomość - 2020-02-10
Apple może sięgnąć po CPU z serii Ryzen.

W SKRÓCIE:

  1. wzmianki w kodzie MacOS sugerują, że Apple może planować wykorzystanie technologii AMD w nowych MacBookach;
  2. chodzi o nowe GPU z serii Navi oraz procesory należące do rodziny Ryzen 4000.

Serwis TechSpot donosi, że w kodzie nowej wersji beta systemu operacyjnego MacOS – Catalina 10.15.4 – znaleziono nawiązania do licznych produktów AMD, w tym takich, których nie ma jeszcze na rynku. Mowa tu przede wszystkim o mobilnych procesorach z serii Ryzen 4000 oraz kolejnej generacji kart graficznych Navi. Sugeruje to, że Apple może planować zacieśnienie współpracy z firmą dr Lisy Su.

W przeszłości koncern z jabłkiem w logo wielokrotnie sięgał po GPU stworzone przez „czerwonych” (mowa o produktach należących do linii Vega oraz Polaris), dlatego odwołania do powstających układów opartych na architekturze RDNA 2.0 - Navi 12, Navi 21, Navi 22 oraz Navi 23 - nie są niczym nadzwyczajnym. Znacznie ciekawsza jest informacja dotycząca procesorów, bowiem w tym obszarze Apple dotychczas korzystało z rozwiązań Intela. Wygląda jednak na to, że pasmo sukcesów AMD na rynku CPU zwróciło uwagę giganta.

Oprogramowanie Apple wspomina o również o tzw. architekturze VanGogh – część ekspertów spodziewa się, że dotyczy ona pierwszego układu APU z grafiką bazującą na architekturze RDNA.

Na koniec warto odnotować, że wzmianki w kodzie tak naprawdę niczego nie dowodzą – równie dobrze mogą być wynikiem pomyłki, dotyczyć planów na bardziej odległą przyszłość albo pomysłów, które zostały porzucone. Biorąc pod uwagę popularność i jakość procesorów Ryzen, nie byłoby jednak niczego dziwnego w tym, gdyby Apple chciało po nie sięgnąć w przypadku swoich produktów.

Jeśli faktycznie czeka nas zapowiedź MacBooka opartego o sprzęt AMD, to najprawdopodobniej dojdzie do niej w czerwcu, w czasie organizowanej przez Apple Worldwide Developers Conference (WWDC).

  1. Apple - strona oficjalna
  2. AMD – strona oficjalna