Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 lutego 2019, 11:41

autor: Aquma

Rozszerzenie dla Google Chrome zwraca uwagę na niebezpieczne hasła

Koncern Google udostępnił rozszerzenie Password Checkup dla przeglądarki Chrome. Program ostrzega użytkownika, kiedy wykryje, że stosowane przez niego hasło może stanowić lukę bezpieczeństwa.

Nowe rozszerzenie dla Google Chrome ułatwia dbanie o bezpieczeństwo. - Rozszerzenie dla Google Chrome zwraca uwagę na niebezpieczne hasła - wiadomość - 2019-02-06
Nowe rozszerzenie dla Google Chrome ułatwia dbanie o bezpieczeństwo.

W SKRÓCIE:

  1. Google Chrome otrzymało rozszerzenie wykrywające niebezpieczne hasła;
  2. program wysyła informacje Google, ale wykorzystuje przy tym kilka różnych technik zabezpieczających;
  3. rozszerzenie zostało opracowane we współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Stanford.

Firma Google udostępniła wczoraj nowe rozszerzenie do przeglądarki Chrome. Nosi ono nazwę Password Checkup i sprawia, że program na bieżąco sprawdza, czy wykorzystywane przez nas hasła są bezpieczne. Jeśli dana kombinacja znaków została oflagowana przez Google jako potencjalne źródło zagrożenia (czyli znajduje się na specjalnej liście prowadzonej przez koncern), zostaniemy uraczeni ostrzeżeniem w postaci wielkiej, czerwonej ramki.

Zwracamy uwagę, że aby działać, rozszerzenie musi wysyłać nasze hasła na serwery Google. Firma zapewnia jednak, że dane są bezpieczne i pracownicy firmy tak naprawdę nigdy ich nie oglądają – wszystko jest szyfrowane i ukrywane z wykorzystaniem kilku specjalnych technik, takich jak k-anonymity, hashing czy blinding. Gwarancją bezpieczeństwa programu ma być fakt, że został przygotowany we współpracy z kryptografami z Uniwersytetu Stanford.

Jeśli używacie Google Chrome, rozszerzenie może być warte uwagi (znajdziecie je pod tym adresem) – zagrożenia związane z prywatnością i kradzieżą danych są obecnie jednym z najpoważniejszych problemów, czego dowodem jest prawdopodobnie największy wyciek w historii, do którego doszło zaledwie kilka tygodni temu.

Warto też odnotować, że data premiery Password Checkup prawdopodobnie nie jest przypadkiem – może być związana z obchodzonym wczoraj Dniem Bezpiecznego Internetu.

  1. Google Chrome – strona oficjalna
  2. Password Checkup dla Google Chrome
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.