Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 lipca 2021, 12:43

Rosyjscy hakerzy zniknęli z sieci. Kto za tym stoi?

Grupa hakerska REvil, która odpowiadała za ataki przy użyciu ransomware, nagle zniknęła z sieci. Może mieć to związek z naciskami USA na rząd Federacji Rosyjskiej.

W SKRÓCIE:
  • Grupa REvil odpowiedzialna za ataki ransomware nagle zniknęła z sieci.
  • Strona nadzorująca wpłaty okupów na konto grupy oraz jej blog przestały działać.
  • Może być to związane z naciskami USA kierowanymi w stronę Rosji.

Tydzień temu sieć obiegły informacje o jednym z największych ataków przy użyciu ransomware w historii. Stała za nim grupa hakerska REvil, która operowała na terytorium krajów byłego ZSRR. Zespół ten atakował jedynie państwa stanowiące konkurencję dla Rosji, co miało gwarantować mu przychylność lokalnego rządu. Sytuacja mogła jednak ulec drastycznej zmianie, ponieważ REvil nagle zniknęło z sieci.

Strona nadzorująca wpłaty okupów na konto grupy oraz jej blog przestały działać. Brakuje również możliwości dotarcia do któregokolwiek z hakerów należących do REvil. Doprowadziło to do spekulacji dotyczących powodu takiego stanu rzeczy. Według niektórych jest to efekt presji, jaką USA wywarło na Federację Rosyjską.

W rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poruszył temat ostatnich ataków. Zdradził on później reporterom, że naciskał na przywódcę Rosji, by zajął się kwestią wspomnianych hakerów. W przypadku odmowy podjęcia oczekiwanych działań USA miałoby dokonać cyfrowego odwetu na serwerach wykorzystywanych do włamań.

Fakt, że grupa REvil przestała działać niedługo po rozmowie obu polityków może świadczyć, iż rząd któregoś z krajów rzeczywiście podjął działania przeciwko hakerom. Oficjalnie nie zdradzono żadnych szczegółów dotyczących zniknięcia grupy. Część ekspertów zaznacza jednak, że przypadki nagłego „wyparowania” zespołów hakerskich nie są niczym nowym i w tym przypadku również nie musi to być związane z działaniami polityków.

Ostatecznie trudno więc stwierdzić, co spowodowało zamknięcie stron należących do REvil. Wiemy za to, że grupa odpowiedzialna za atak na kilkaset firm w Ameryce oraz Europie na razie nie będzie sprawiać więcej problemów.

Rosyjscy hakerzy zniknęli z sieci. Kto za tym stoi? - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.