Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 kwietnia 2021, 12:55

autor: NowaGeneracja

Rosjanin miał wyprać 1,28 mld złotych w Bitcoinach; został aresztowany w USA

Roman Sterlingow miał wyprać 1,2 miliona BTC, wartych prawie 336 milionów dolarów. Aresztowano go w Los Angeles po 10 latach operowania mieszarką Bitcoin Fog.

W SKRÓCIE:
  • Roman Sterlingow miał wyprać 1,2 miliona Bitcoinów, łącznie wartych w momencie transakcji niemal 336 mln dolarów (ok. 1,28 mld złotych), w mieszarce Bitcoin Fog przez 10 lat.
  • Środki osób dokonujących transakcji w Bitcoin Fog miały pochodzić z zamkniętych już platform, na których obracano m.in. narkotykami.
  • Mieszarka Bitcoin Fog nie została zamknięta w dniu aresztowania Romana Sterlingowa. Niektórzy spekulują, że agenci wykorzystali ją do namierzenia przestępców.

Agenci urzędu podatkowego USA (Internal Revenue Service, IRS) dokonali w Los Angeles aresztowania człowieka, który rzekomo miał wyprać prawie 336 milionów dolarów (ok. 1,28 mld złotych) w Bitcoinach na przestrzeni 10 lat. W sumie wytransferowano w tym okresie 1,2 mln BTC, które dziś byłyby warte więcej, ale pod uwagę brano kwoty w momencie transakcji. Roman Sterlingow, obywatel Rosji i Szwecji, otrzymał trzy zarzuty: operowanie nielicencjonowanym biznesem, pranie instrumentów finansowych i przesyłanie pieniędzy bez licencji.

IRS we współpracy z Federalnym Biurem Śledczym (FBI) zbadało mieszarkę Bitcoin Fog, która pozwalała klientom przesyłać BTC przy jednoczesnym ukrywaniu źródeł pochodzenia środków. Usługę uruchomiono już w 2011 roku, a jej klienci mieli prać Bitcoiny pozyskane z internetowych platform, które zostały zamknięte m.in. za handel narkotykami (np. Silk Road, Agora czy AlphaBay). Według analizy IRS przez Bitcoin Fog miały przejść także kryptowaluty powiązane z oszustwami komputerowymi czy kradzieżami tożsamości.

Podczas śledztwa agenci przeanalizowali blockchain zawierający dane o właścicielach poszczególnych środków i ich transakcjach, a także zapisy o dostawcach usług internetowych czy maile. Romana Sterlingowa namierzono dzięki płatności dokonanej za pośrednictwem Liberty Reserve (platformy usługowej związanej z cyfrowymi walutami, zamkniętej przez władze USA), zaś na podstawie wspomnianych wcześniej przesłanek uznano go za głównego operatora Bitcoin Fog. Powiązano go również z kontami Mt. Gox, ogromnej kryptogiełdy Bitcoinów, którego prezesa, Marka Karpelesa, aresztowano w 2015 roku.

By sprawdzić działanie samej Bitcoin Fog, agenci przeprowadzili dwie fałszywe transakcje: mieszanie BTC i mieszanie środków pochodzących ze sprzedaży narkotyków. Obie zostały wykonane przez wspomnianą usługę bez żadnych problemów. W dniu aresztu Sterlingowa, 28 kwietnia, mieszarka była jeszcze dostępna do użytku publicznego. Niektórzy sugerują, że agenci wykorzystali ją do znalezienia przestępców lub innych osób poszukiwanych przez służby.

Rosjanin miał wyprać 1,28 mld złotych w Bitcoinach; został aresztowany w USA - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.