Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 kwietnia 2020, 10:19

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Robot umożliwi zdalne zwiedzanie na żywo brytyjskiej galerii sztuki

Brytyjska galeria sztuki Hasting’s Contemporary postanowiła umożliwić ludziom zdalne oglądanie swoich dzieł – na żywo i z przewodnikiem – dzięki wykorzystaniu robota.

Robot umożliwi zdalne zwiedzanie na żywo brytyjskiej galerii sztuki - ilustracja #1
Hasting’s Contemporary ma ciekawy pomysł na poradzenie sobie z pandemią.

W SKRÓCIE:

  1. brytyjska galeria Hasting’s Contemporary chce umożliwić ludziom oglądanie swoich dzieł sztuki za pośrednictwem robota;
  2. w tym celu nawiązano współpracę z Bristol Robotics Laboratory;
  3. pierwsze wirtualne wycieczki tego typu rozpoczną się niedługo.

Podobnie jak wiele firm, muzea i galerie sztuki mocno cierpią w związku z problemami związanymi z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Właściciele jednej z placówek tego typu – brytyjskiego Hasting’s Contemporary – postanowili spróbować znaleźć wyjście z sytuacji. Pomysłem jest umożliwienie ludziom zwiedzania za pośrednictwem… robota. Zarządcy galerii zaprosili do współpracy Bristol Robotics Laboratory (laboratorium działające w ramach Uniwersytetu Bristolskiego). O sprawie stało się głośno dzięki materiałowi stacji BBC.

Początkowo naszym pomysłem była pomoc w dostępie do galerii ludziom, którzy mieszkają w miejscach takich jak domy opieki. Kiedy zaczęła się pandemia, pomyśleliśmy, że dobrze byłoby przyspieszyć wykorzystanie tej technologii, ponieważ dzięki temu ludzie będą mogli nadal nas odwiedzać, mimo że jesteśmy zamknięci – powiedział Will Barrett, menedżer ds. komunikacji i marketingu w Hastings Contemporary.

Zasada jest bardzo prosta – robot ma umożliwić ludziom wzięcie udziału w prawdziwej wycieczce po muzeum, która zdaniem pomysłodawców zapewnia lepsze wrażenia niż zwyczajne oglądanie zdjęć dzieł sztuki w sieci (m.in. dlatego, że będziemy uczestniczyli w wydarzeniu na żywo, ze wsparciem przewodnika). A wszystko to bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem Internetu. Pierwsze wycieczki mają odbyć się niedługo.

Obecnie wiele osób żyje w podobny sposób, jak na co dzień niektórzy niepełnosprawni. Nie mogą łatwo opuścić swoich domów. Jest to więc sposób na pochylenie się nad trudnościami związanymi z funkcjonowaniem w ten sposób. Z operacyjnego punktu widzenia sytuacja naprawdę zainspirowała nas - instytucję dotowaną z pieniędzy publicznych - do myślenia o tym, że każdy powinien mieć możliwość doświadczania sztuki – dodał Will Barrett.

  1. Bristol Robotics Laboratory – strona oficjalna
  2. Hasting’s Contemporary – strona oficjalna