Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 listopada 2021, 15:51

autor: Dawid Wanat

Problemy z dostępnością pamięci DDR5. Ceny mogą sięgnąć kosmosu

Pamięci DDR5 stają się kolejną ofiarą kryzysu na rynku chipów. Ceny poszybowały w górę, dostępność jest niemal zerowa i nic nie wskazuje na poprawę sytuacji.

Wsparcie nowych pamięci DDR5 to jedna z cech platformy Intel Alder Lake. Wielu użytkowników jednak nie jest w stanie dostać nowych kości.

Jeszcze przed premierą układów 12. generacji Intela producenci przepowiadali nawet 60-procentową podwyżkę cen nowych pamięci względem standardu DDR4. Sytuacja wygląda jednak gorzej, niż zapowiadały to prognozy słaba dostępność na rynku przekłada się na astronomiczne ceny zestawów pamięci.

Głównym powodem jest niedobór układów PMIC (Power Management Integrated Circuit), odpowiedzialnych za zarządzenie zasilaniem. Co ciekawe, koszt chipa przy produkcji pamięci DDR5 jest dziesięć razy większy niż cena chipa wykorzystywanego w DDR4. Główną różnicą standardu DDR5 jest przeniesienie zarządzania energią z płyty głównej na sam moduł pamięci. Wymaga to nowego, specjalnego chipa, który pozwala pamięci na pobieranie energii wprost z zasilacza.

W najbliższym czasie nie ma niestety mowy o polepszeniu dostępności, jeśli chodzi o kości pamięci - najwcześniejsze terminy realizacji zamówień na chipy to astronomiczne 35 tygodni. Również ceny samych modułów DDR5 szybko nie spadną do poziomu poprzednika. Tymczasowym wybawieniem dla osób, które pokusiły się o zakup płyty głównej i procesora nowej generacji może być zakup starszych kości DDR4. Trzeba przy tym pamiętać, że nie każda płyta wspiera zarówno DDR5, jak i DDR4.

  1. Intel – oficjalna strona

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

Problemy z dostępnością pamięci DDR5. Ceny mogą sięgnąć kosmosu - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.