Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 marca 2018, 11:59

autor: ElMundo

Qarnot QC-1 – koparka kryptowalut będąca jednocześnie… grzejnikiem

Wydajne i prądożerne koparki do kryptowalut to nie tylko sposób na ponoć znakomity biznes w wirtualnej przestrzeni. To także znakomite rozwiązanie problemów z ogrzewaniem pomieszczeń. Co więcej – to dzieje się naprawdę.

Choć aktualnie za oknami w pełni wiosenny krajobraz, to prognozy meteorologów mówią wprost – w najbliższy weekend nad nasz kraj przywędruje front atmosferyczny, który spowoduje powrót solidnych mrozów. Zanim zaczniecie sprawdzać, czy w piwnicach jest wystarczająco dużo węgla, a miejskie ciepłownie nadal dbają o to, by kaloryfery były gorące, może warto zainteresować się grzejnikiem kopiącym kryptowaluty? To przecież znakomita sposobność do tego, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, robiąc kapitalny biznes na wirtualnych walutach i jednocześnie dbając o odpowiednią temperaturę w swoim mieszkaniu.

Qarnot QC-1 to idealna propozycja dla wszystkich dbających o nowoczesny wystrój mieszkania. - Qarnot QC-1 – koparka kryptowalut będąca jednocześnie… grzejnikiem - wiadomość - 2018-03-13
Qarnot QC-1 to idealna propozycja dla wszystkich dbających o nowoczesny wystrój mieszkania.

Choć pozornie brzmi to jak nieśmieszny żart, to właśnie taką propozycję składa nam firma Qarnot, która przygotowała prawdopodobnie pierwszy na świecie grzejnik potrafiący jednocześnie zajmować się wydobywaniem Bitcoinów, Ethereum i innych podobnych walut. To po prostu pecet, na którym umieszczono ogromny aluminiowy radiator odprowadzający ciepło z wnętrza komputera. Sprzęt oparty jest na procesorze z rodziny AMD Ryzen oraz dwóch kartach graficznych Radeon RX 580 z rodziny Sapphire Nitro+.

Jak głosi slogan reklamowy tego sprzętu, za jego pomocą możesz sprawić, że ogrzewanie będzie źródłem zysku, a nie wydatku. Cóż, to dość ryzykowna teza, zważywszy na fakt, że średni zarobek przy wydobywaniu waluty Ethereum wynosi około 120 dolarów miesięcznie. Mam nieodparte wrażenie, że grzejący potwór działający 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu może spowodować, iż rachunki za energię elektryczną będą jednak wyższe od zysku z kryptowalut.

Minimalistyczny, industrialny design znakomicie koresponduje z aktualnymi trendami w dziedzinie wyposażania wnętrz. - Qarnot QC-1 – koparka kryptowalut będąca jednocześnie… grzejnikiem - wiadomość - 2018-03-13
Minimalistyczny, industrialny design znakomicie koresponduje z aktualnymi trendami w dziedzinie wyposażania wnętrz.

Na koniec chyba najbardziej istotna informacja dotycząca komputerowego grzejnika – jaki metraż jest w stanie ocieplić taka maszyna? Wedle zapewnień podawanych przez producenta, działanie modelu QC-1 ma wystarczyć na ogrzanie pomieszczenia o wielkości nawet 20 metrów kwadratowych. Niby niezbyt wiele, ale do kameralnej kawalerki w centrum miasta wystarczy w zupełności. Drogi studencie – wygląda na to, że to znakomita okazja właśnie dla Ciebie! No, o ile pominiesz cenę tego sprzętu wynoszącą 2900 euro, czyli w przeliczeniu na złotówki około 12 000 złotych. Drobny szczegół, nieprawdaż? Nie pozostaje nic innego, jak czekać na debiut w składach oraz marketach budowlanych.