Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 czerwca 2020, 09:40

PS5 sprzeda się znacznie lepiej niż Xbox Series X - twierdzą analitycy

Analitycy firmy Ampere Analysis przygotowali raport, w którym stwierdzili, że PS5 sprzeda się znacznie lepiej od Xboksa Series X. Ich zdaniem Sony sprzeda 66 mln egzemplarzy swojej nowej konsoli, podczas gdy sprzęt Microsoftu trafi jedynie do 37 mln graczy. Przyczyną zwycięstwa PlayStation 5 w bitwie o dziewiątą generację ma być… obecna dominacja PS4.

PS5 sprzeda się znacznie lepiej niż Xbox Series X - twierdzą analitycy - ilustracja #1
PS5 wygra z Xboksem Series X?

W SKRÓCIE:

  1. analitycy z firmy Ampere Analysis spodziewają się, że do końca 2024 roku Sony sprzeda 66 mln egzemplarzy PS5, podczas gdy XSX trafi do 37 mln graczy;
  2. Japończycy mają zyskać przewagę dzięki dominacji PS4 i wstecznej kompatybilności;
  3. według ekspertów potencjalnie wyższa cena nie wpłynie na zainteresowanie nowymi platformami.

Firma Ampere Analysis przewiduje, że PS5 sprzeda się znacznie lepiej od konkurencyjnego Xboksa Series X. Zdaniem analityków przez pierwsze cztery lata – do 2024 roku – konsola Sony znajdzie 66 milionów odbiorców, dzięki czemu Japończycy ponownie zyskają przewagę nad Microsoftem (ta sama prognoza sugeruje sprzedaż XSX na poziomie 37 milionów).

PS5 sprzeda się znacznie lepiej niż Xbox Series X - twierdzą analitycy - ilustracja #2
Sprzedaż PS5 i XSX w latach 2020-2024.

Zdaniem analityków podstawową przyczyną tak dobrej sprzedaży konsoli będzie wsteczna kompatybilność – ma ona spowodować, że wielu obecnych posiadaczy PS4 przesiądzie się na kolejną platformę Sony, by nie stracić kolekcji gier gromadzonych przez ostatnie siedem lat. Co ciekawe, eksperci uważają też, że potencjalnie wyższa cena nie wpłynie na zainteresowanie konsolami dziewiątej generacji – o ile nie przekroczy pewnego poziomu.

Przewiduje się, że wyższe ceny będą miały minimalny wpływ na przyjęcie sprzętu w dniu premiery. Uważamy, że w pewnym zakresie – poniżej 500 dolarów – cena nie stanowi ważnego czynnika – czytamy w raporcie.

Warto odnotować, że choć liczba 66 milionów egzemplarzy jest wysoka, to jest to rezultat poniżej wyniku osiągniętego przez PS4, którą po czterech latach posiadało 80 mln użytkowników.

  1. PlayStation 5 – strona oficjalna
  2. Xbox Series X – strona oficjalna