Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 października 2020, 10:11

autor: Aquma

PS5 - Sony zadba o graczy z niepełnosprawnościami

Konsola PlayStation 5 będzie wyposażona w szereg rozwiązań mających ułatwić granie użytkownikom z niepełnosprawnościami.

W SKRÓCIE:

  1. PS5 będzie posiadało szereg funkcji ułatwiających granie osobom niepełnosprawnym;
  2. otrzymamy opcję przekładania tekstu na mowę i odwrotnie, odczytywania komunikatów ekranowych, a także dostosowywania kolorów, czcionek i układu przycisków na padzie.

Firma Sony Interactive Entertainment poinformowała w notce blogowej, że konsola PlayStation 5 będzie posiadała szereg funkcji przygotowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Mowa o takich rzeczach, jak dyktafon (pozwala korzystać z czatów tekstowych bez używania pada), system text-to-speech (odwrotnie – przekłada tekst na wypowiadane zdania), Screen Reader (odczytuje komunikaty, które pojawiają się na ekranie) czy dostosowanie kolorów.

Powrócą również funkcje pozwalające na zmianę ustawień klawiszy na padzie oraz czcionek. Gracze dostaną też opcję zredukowania lub całkowitego wyłączenia wibracji kontrolera DualSense oraz oporu tzw. triggerów (przycisków L2 i R2). Poza tymi wszystkimi rzeczami, dalsze udogodnienia mogą być oferowane w ramach konkretnych tytułów (przykładowo studio Naughty Dog jest znane z tego, że bierze tego typu kwestie pod uwagę, projektując swoje gry).

Warto odnotować, że część opisanych w notce opcji występowała już na konsoli PlayStation 4 (m.in. text-to-speech, zmiana czcionek i przycisków na padzie), zaś inne są czymś nowym.

PS5 zadebiutuje w Polsce 19 listopada tego roku. Podstawowy wariant konsoli będzie dostępny w cenie 2299 złotych, zaś za model bez czytnika Blu-ray zapłacimy o 450 złotych mniej.

  1. PlayStation 5 – strona oficjalna
  2. PS5 w redakcji GRYOnline.pl, nowa generacja w komplecie
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach