Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 stycznia 2020, 13:55

autor: Aquma

„PS5 i Xbox potężniejsze od RTX-a 2080” - Jason Schreier

Znany dziennikarz branżowy Jason Schreier stwierdził w czasie niedawnego podcastu, że sądzi, iż konsole nowej generacji - PS5 i Xbox - będą potężniejsze od kart graficznych pokroju GeForce’a RTX 2080. Projektanci platform mają patrzyć w przyszłość, dbając o to, by w kolejnych latach miały one odpowiedni zapas mocy.

Nowym konsolom raczej nie zabraknie mocy. - „PS5 i Xbox potężniejsze od RTX-a 2080” - Jason Schreier - wiadomość - 2020-01-13
Nowym konsolom raczej nie zabraknie mocy.

Pracujący dla serwisu Kotaku, znany dziennikarz branżowy Jason Schreier (autor m.in. opublikowanych w zeszłym roku i docenianych na całym świecie, obszernych artykułów na temat Anthem oraz Dragon Age’a 4) stwierdził w niedawnym podcaście, że konsole PlayStation 5 i Xbox (Series X) będą potężniejsze od karty graficznej Nvidia GeForce RTX 2080. Jego zdaniem projektanci nowych platform starają się patrzyć w przyszłość.

Jestem graczem, który niedawno przesiadł się na high-endowego peceta, więc żadna z rzeczy graficznych nie powoduje u mnie zbyt wielkiej ekscytacji. Nie wiem na pewno, więc nie powtarzajcie tego, plotkarze, ale jestem całkiem przekonany, że specyfikacje, które ci goście zamierzają osiągnąć w przypadku PS5 i Anacondy (jedna z nazw kodowych stosowanych w odniesieniu do nowego Xboksa - przyp. red.), są potężniejsze niż karty graficzne, takie jak RTX 2080 - rzeczy, które można dziś dostać na rynku. Myślę, że oni próbują zabezpieczyć się na przyszłość. Słyszałem wiele pozytywnych rzeczy na temat poziomu mocy, z którym oni pracują - powiedział Jason Schreier.

Dziennikarz stwierdził także, że tytuły od deweloperów first party Sony (inaczej mówiąc gry tworzone przez wewnętrzne studia) ukażą się wyłącznie na PS5, choć sposób, w jaki o tym mówi sugeruje, że nie ma pewności czy będzie tak w przypadku wszystkich produkcji tego typu. Jego zdaniem inaczej będzie z grami na Xboksa oraz projektami od zewnętrznych wydawców - te ostatnie najprawdopodobniej trafią na platformy obecnej i przyszłej generacji (Schreier wymienia w tym kontekście nową odsłonę cyklu Assassin’s Creed).

Sądzę, że coś takiego jak Assassin's Creed Kingdom - Assassin's Creed z wikingami - na pewno będzie na PS4, Xbox One, Scarlett, PS5, Stadii, wszystkim. (...) Słyszałem, że niektóre z tytułów startowych na PS5 ukażą się tylko na PS5. Nie słyszałem nic o grach first party na Xboksie, ale jestem pewien, że ich rzeczy będą wydawane tak, jak zwykle - na tak wielu (platformach - przyp .red.) jak będzie się dało. Już potwierdzili, że Halo: Infinite będzie grą międzygeneracyjną - dodał dziennikarz.

Warto w tym miejscu odnotować, że powyższe cytaty to w dużej mierze domysły wspomnianego dziennikarza - nie powołuje się on na żadne konkretne źródła (a w jednym ze zdań nawet przestrzega, że może się mylić). Niewątpliwie jest to jednak człowiek o dużym doświadczeniu, który od lat trzyma rękę na branżowym pulsie.

  1. PlayStation - strona oficjalna