Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 23 marca 2022, 21:20

Aktualizacja firmware PS4 i PS5 dodaje otwarte imprezy; sterowanie głosem nie dla Polski [Aktualizacja]

PS4 i PS5 otrzymały dziś aktualizację fimware’u. Wprowadza ona możliwość tworzenia imprez czy sterowania konsolą za pomocą komend głosowych. Niestety ta ostatnia funkcja nie trafiła na razie do Polski.

Aktualizacja nr 2

Wygląda na to, że Sony nie zasypia gruszek w popiele i stopniowo rozwiązuje problem, o którym wspomniałem przy poprzedniej aktualizacji tej wiadomości. Gracze donoszą, że wszystko wraca do normy. Jeśli wciąż natrafiacie na opisany poniżej błąd, spróbujcie uruchomić ponownie konsolę.

Aktualizacja nr 1

Po zainstalowaniu patcha, o którym mowa w tej wiadomości, posiadacze PS4 i PS5 zaczęli zgłaszać problemy dotyczące działania gier: Elden Ring, GTA V i Call of Duty: Vanguard. Przy próbie uruchomienia tych tytułów ma pojawiać się komunikat o niemożności zweryfikowania subskrypcji PlayStation Plus.

Trudno stwierdzić, czy podobna usterka występuje w jeszcze jakichś produkcjach. Niemniej dobrze wiedzieć, że przynajmniej nie jest to błąd spowodowany konserwacją serwerów Elden Ring, która miała miejsce dziś w nocy.

Źródło: Eurogamer.

Oryginalna wiadomość

Zakończyły się beta-testy nowego firmware’u PS4 i PS5, o których pisaliśmy tutaj. Tym samym kolejna aktualizacja systemu jest dostępna dla wszystkich posiadaczy owych konsol Sony. Na PlaySyation 5 została ona oznaczona numerem 22.01-05.00 i „waży” 914 MB. A co wprowadza?

Nowe funkcje

Tym razem obędzie się bez żartów graczy z komunikatu o „poprawie ogólnej wydajności systemu”. Aktualizacja dodaje bowiem kilka przydatnych funkcji, m.in. możliwość tworzenia i dołączania do otwartych oraz zamkniętych imprez czy wydawania konsoli komend za pomocą głosu. To ostatnie jest jednak dostępne tylko na PS5 i na razie jedynie dla graczy mieszkających w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii.

PlayStation 5 kupisz tutaj

Zmiany i poprawki…

Dzięki aktualizacji zmianie ulegnie również interfejs „peespiątki”. Ulepszenia będą widoczne m.in. na kartach gier i trofeów. Poprawiony zostanie także dźwięk jednokanałowy (mono) transmitowany przez słuchawki.

…również w aplikacjach mobilnych

Nowe oraz usprawnione funkcje będą dostępne zarówno z poziomu konsoli, jak i aplikacji PS App oraz PS Remote Play. Ta druga pozwala od teraz ustawić tryb ciemny – jeśli często go używacie na danym urządzeniu mobilnym, to powinien włączyć się automatycznie.

Źródło: Sony.

VRR na horyzoncie

Ponadto Sony ogłosiło, czego możemy spodziewać się w nadchodzących miesiącach. Najciekawszą z zapowiedzianych funkcji wydaje się obsługa zmiennej częstotliwości odświeżania (ang. Variable Refresh Rate – VRR) na PlayStation 5. Dzięki jej implementacji na telewizorach i monitorach zgodnych ze standardem HDMI 2.1 uświadczymy poprawę renderowanego obrazu – np. zminimalizowane lub wyeliminowane zostaną artefakty wizualne, co ma zapewnić większą płynność rozgrywki.

Źródło: Sony.

Więcej informacji na temat implementacji VRR mamy otrzymać w nadchodzących miesiącach. Sony już teraz jednak zastrzegło, że to, czy owa funkcja pojawi się w danej grze, będzie zależało od jej dewelopera – dotyczy to zarówno nadchodzących, jak i już wydanych tytułów.

Aktualizacja firmware PS4 i PS5 dodaje otwarte imprezy; sterowanie głosem nie dla Polski [Aktualizacja] - ilustracja #4

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.