Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 września 2021, 13:22

PS4 z wyczerpaną baterią CMOS pozwala już uruchomić gry

Problem CBOMB związany z baterią CMOS w PS4 być może jest już tylko wspomnieniem. Konsola ze zaktualizowanym firmware pozwala uruchomić gry nawet z ustawioną nieprawidłową datą.

W SKRÓCIE:
  • Nigdy więcej CBOMB – wszystko wskazuje na to, że tak mogą powiedzieć właściciele PS4 ze zaktualizowanym oprogramowaniem;
  • PS5 ma podobny problem; czekamy na rozwiązanie od Sony.

Posiadacze PlayStation 4, którzy zainstalują poprawkę firmware o numerze 9.0, mogą spać spokojnie. Problem – określony przez graczy jako CBOMB – wydaje się nie stanowić już zagrożenia. Mowa tutaj o sytuacji, gdy konsola, w której wyczerpała się bateria CMOS, wyświetla komunikat „ERROR CE 34878-0” i nie pozwala uruchomić gier. Internauci, którzy zauważyli zmiany, potwierdzają możliwość grania, nawet gdy zegar PS4 cofnięto o 52 lata wstecz.

Gdy wyczerpie się mała bateria podtrzymująca pamięć układu CMOS, data konsoli ustawia się na rok 1969. W tym stanie nie można uruchomić gier bez połączenia z PSN i automatycznej synchronizacji zegara. Był to rodzaj zabezpieczenia przed oszustwami podczas zdobywania osiągnięć. Wielu posiadaczy tej konsoli zdecydowało się na wcześniejszą wymianę baterii, obawiając się zamknięcia usługi PSN w przyszłości.

Wygląda na to, że Sony po cichu rozwiązało ten problem, także dla cyfrowych wydań gier, jak informują użytkownicy. Nie uświadczymy już blokady uruchamiania gier, lecz jak zauważono, nieprawidłowy czas konsoli może skutkować brakiem daty przy zdobywanych trofeach. To trochę martwi, bo może oznaczać, że coś działa nie tak jak powinno i to tylko kolejny błąd, a nie poprawka (obym jednak się mylił). Warto mieć na uwadze, że mankament ten dotyczy też PS5, choć tutaj na nieco mniejszą skalę – nie można uruchomić tytułów cyfrowych, a wydania na płycie czasami sprawiają problemy (np. z instalacją).

PlayStation 5 jednak jest na tyle świeże, że CBOMB nie należy się obawiać, przynajmniej na razie – żywotność baterii CMOS jest określana na około 5 – 7 lat. Jeśli Sony wie już, jak rozwiązać ten problem, można oczekiwać, że kolejne aktualizacje oprogramowania PS5 także go zaadresują. A osobom, których to nie dotyczy, bo jeszcze nie mają konsoli, polecam sprawdzenie aktualnych ofert w serwisie Allegro.

PS4 z wyczerpaną baterią CMOS pozwala już uruchomić gry - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.