Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 marca 2012, 14:00

autor: Michał "Muninn" Kowalski

Popraw, jeżeli umiesz – o ulepszaniu Need for Speed: Shift

Wielbiciele Need for Speed: Shift nie próżnują – cały czas tworzą nowe modyfikacje, ulepszające rozgrywkę i grafikę tej gry. Poniżej opis zawartości kilku modyfikacji, opis instalacji modów i kilka przydatnych linków.

Pomimo tego, że gra Need for Speed: Shift ukazała się ponad dwa lata temu, wciąż ma grono oddanych fanów, którzy z wielką chęcią wprowadzają kolejne usprawnienia i poprawiają błędy, obecne w wersji pierwotnej. Większość wielbicieli serii, którzy przywiązują wagę przede wszystkim do realizmu, autentyczności i wrażeń płynących z jazdy (jednym słowem – wolą symulator od gry zręcznościowej), wskazują właśnie tę odsłonę jako najlepszą z całej serii.

Popraw, jeżeli umiesz – o ulepszaniu Need for Speed: Shift - ilustracja #1

O przywiązaniu graczy do NFS:S świadczą liczne modyfikacje, stworzone dla tego tytułu. Jeżeli jesteś posiadaczem PC, to właśnie w takim momencie będziesz błogosławić chwilę, kiedy wybrałeś właśnie tę platformę zamiast konsoli. Dzięki modom strona wizualna gry zmieni się nie do poznania – po wprowadzeniu zmian NFS: S staje się jedną z najlepiej wyglądających gier wyścigowych na PC. Wśród różnych poprawek usprawniających rozgrywkę i grafikę jednymi z najciekawszych są te wymienione poniżej:

  1. PCGH Shadermod - wprowadza usprawnienia shaderów, opcji filtrowania i widoczności, ulepsza efekt SSAO a także znacznie zwiększa ilość sampli HDR, przez co gra wygląda o wiele lepiej niż jej niezmodowana wersja. Ponadto przepisano cześć kodu odpowiedzialnego za oświetlenie, co pozwala na uzyskanie lepszych efektów wizualnych. Dodatkowo mod podnosi rozpiętość HDR do możliwości pecetowych monitorów.
  2. Shift HD Mod - kolejne usprawnienia strony wizualnej gry, osiągnięte dzięki usunięciu limitów, które narzuciła grze ograniczona wielkość pamięci konsoli. Mod m.in. zwiększa liczbę samochodów, które jednocześnie pojawiają się na torze, rozdzielczość tekstur samochodów oraz ulepsza sposoby wyświetlania efektów dymu. Modyfikacja podnosi także rozpiętość tekstur samochodów do 1024x1024.
  3. Better Shift Visuals Mod – liczne modyfikacje grafiki. Wśród nich znajdują się poprawiony wygląd otoczenia (tras, trawy, drzew, nieba) oraz usunięcie większości flag i graffiti na murach. Mod zmienia także zawartość prawie wszystkich bannerów i billboardów występujących w grze, a także całkowicie usuwa efekt Bloom (prace nad wersją zawierającą efekt są w toku).
  4. Overhaul Modnajlepszy mod poprawiający grywalność NFS: S. Usuwa wiele błędów wersji podstawowej, poza tym usprawnia sposób prowadzenia samochodu, fizykę świata, efekty graficzne i dźwiękowe.
  5. Dodatkowe samochody – dzięki plikom znajdujących się na stronie nfscars.net można rozszerzyć liczbę dostępnych w grze samochodów o kilka kolejnych pochodzących z gry Forza Motorsport 3, takich jak Ferrari 250 Testarossa, Porsche 911 GT3 czy Aston Martin V12 Vantage. Auta te wyglądają kilkakrotnie lepiej niż oryginalne modele samochodów z gry.

Co zrobić, żeby wprowadzić przygotowane przez zapaleńców poprawki do NFS: S i cieszyć oko nowymi efektami graficznymi, niedostępnymi dla wersji gry przeznaczonej na inne platformy poza PC? Po pierwsze należy upewnić się, że posiadamy najnowsze sterowniki do swojej karty graficznej (posiadacze kart Nvidia znajdą je tutaj, a właściciele Radeonow na tej stronie). Także karta graficzna musi mieć wystarczającą ilość pamięci, by udźwignąć ulepszenia grafiki - zalecane jest urządzenie posiadające ponad 512MB. Poniżej przedstawiona jest krótka instrukcja jak przygotować się do modowania NFS: S.

Popraw, jeżeli umiesz – o ulepszaniu Need for Speed: Shift - ilustracja #2

Żeby przystąpić do wprowadzania poprawek, trzeba posiadać rozpakowaną wersję gry (tzn. rozpakować wszystkie archiwa z rozszerzeniem .bff). Żeby takową otrzymać, potrzebujemy trzech plików: QuickBMS (narzędzia do wypakowywania), pliku QuickBMS script oraz game_unpack.bat (lub game_unpack_v102.bat, jeżeli NFS: S jest ulepszona do wersji 1,02 przez odpowiedni patch). Wszystkie elementy dostępne są na tej stronie. Następnie wspomniane pliki umieścić należy w folderze, gdzie znajduje się plik „shift.exe” i uruchomić game_unpack.bat. Po rozpakowaniu należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na skrócie do NFS: S i, po wybraniu zakładki „Właściwości”, dopisać do ścieżki dostępu „-loose”. Ścieżka powinna wyglądać następująco:

"...\Need for Speed SHIFT\shift.exe" –loose

Popraw, jeżeli umiesz – o ulepszaniu Need for Speed: Shift - ilustracja #3

Dysponując odpowiednio przygotowaną wersją gry możemy przystąpić do instalowania interesujących nas modyfikacji, postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w plikach Readme, dodanych do każdego z nich. W przypadku PCGH Shadermod należy podmienić pliki modyfikacji z plikami gry, a następnie usunąć zawartość podfolderu cache (znajdującego się w folderze render\shaders). Podobnie prosta jest instalacja Better Shift Visuals Mod, która polega na skopiowaniu folderów z zawartością moda do folderu z grą NFS: S i zezwoleniu na zamianę plików.

Instalacja Shift HD Mod jest trochę bardziej skomplikowana. Należy zaopatrzyć się w programik Generic Mod Enabler (dostępny do ściągnięcia tutaj), a po jego instalacji przekopiować do naszego folderu z NFS: S plik JSGME. Za jego pomocą utworzyć folder MODS. Do tego miejsca należy przekopiować zawartość moda ( „Add Community Skins” i inne) i, znów przy pomocy programu JSGME, „przemieścić” je na prawą stronę (pole „Activated Mods”) używając klawisza >. Jeżeli chodzi o mod Overhaul i dodatkowe samochody z nfs.cars.net, postępuj podobnie co w przypadku Shift HD: skopiuj interesujące Cię poprawki (lub auta, znajdujące się w folderach „vehicles”) do folderu MODS i zainstaluj je używając programu JSGME (przycisk >). Edytuj notatnikiem odpowiednie pliki i dodaj wpisy o nowych autach (szczegóły w readme każdego auta).

Popraw, jeżeli umiesz – o ulepszaniu Need for Speed: Shift - ilustracja #4

Instalacja wyżej wymienionych modów jest łatwa i przyjemna, a efekty uzyskane dzięki tym modyfikacjom w pełni zrekompensują wysiłek, jaki włożyliśmy w modyfikowanie plików gry. Zachęcamy do wypróbowania powyższych poprawek i nadaniu NFS: S nowego blasku, odpowiedniego dla 2012 roku. Jeżeli Wy również znacie jakieś ciekawe, wzbogacające tę odsłonę serii poprawki, nie zapomnijcie wspomnieć o nich w komentarzach. Podzielcie się także swoimi wrażeniami z gry, jeżeli niniejszy artykuł zachęcił Was do instalacji powyższych modów i ponownego wkroczenia w świat wyścigów Need for Speed: Shift.

  1. Strona nogripracing.com, zawierająca różnego rodzaju mody do gier wyścigowych