Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 września 2020, 10:11

PS5 nie odpali gier z PS3, PS2 i PS1

PlayStation 5 będzie wstecznie kompatybilne z PlayStation 4. Nie odpalimy jednak posiadanych gier z PS1, PS2 i PS3, co oficjalnie potwierdziła firma Sony.

PS5 nie odpali gier z PS3, PS2 i PS1 - ilustracja #1
PlayStation 5 nie zaoferuje wstecznej kompatybilności ze starszymi konsolami.
W SKRÓCIE:
  1. Firma Sony w trakcie tworzenia PlayStation 5 skupiła się na zachowaniu wstecznej kompatybilności z PlayStation 4.
  2. Z uwagi na brak czasu podjęto decyzję o pominięciu emulacji starszych konsol Sony.

PlayStation 5 zachowa wsteczną kompatybilność z PlayStation 4, pozwalając na uruchomienie 99% gier wydanych na konsolę obecnej generacji. Nie odpalimy za to posiadanych gier ze starszych konsol, czyli PlayStation, PlayStation 2 i PlayStation 3. Przyznał to w rozmowie z Famitsu szef Sony Interactive Entertainment - Jim Ryan.

Został on zapytany o to, czy na PS5 zagramy w tytuły z PS1, PS2 i PS3. Odpowiedź ze strony Ryana była klarowna:

Tworząc PS5, mieliśmy na uwadze to, że ponad 100 milionów graczy posiada PlayStation 4. Uznaliśmy, że mogą chcieć odpalić swoje gry na PS5, więc z tego powodu uwzględniliśmy wsteczną kompatybilność z tą konsolą. Skupiliśmy się także na szybkim dysku SSD oraz kontrolerze DualSense, więc na emulację starszych konsol zabrakło czasu.

Mamy więc oficjalne potwierdzenie, że PS5 nie odpali już posiadanych gier z PS1, PS2 i PS3, przynajmniej tuż po premierze konsoli. Być może w jakiś czas po debiucie PlayStation 5 programiści przygotują odpowiedni emulator. Wiemy jednak, że nie jest to priorytetem dla Sony, więc lepiej nie chować swoich starszych konsol, jeśli macie zamiar bawić się w retro.

  1. Oficjalna strona marki PlayStation
  2. W co zagramy na premierę PS5? Znamy tytuły startowe