Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 lutego 2017, 14:14

autor: Góral

PlayStation 4 kurą znoszącą złote jaja - raport finansowy firmy Sony

Doczekaliśmy się raportu finansowego firmy Sony za okres od 1 października do końca grudnia 2016 roku. W tym czasie do sklepów wysłano rekordową liczbę sztuk konsoli PlayStation 4 - 9,7 miliona.

W zeszłym miesiącu poznaliśmy najnowsze dane dotyczące sprzedaży konsoli PlayStation 4. Do 1 stycznia 2017 roku rozeszło się 53,4 miliona egzemplarzy wszystkich wersji urządzenia. Z kolei dziś koncern Sony opublikował raport finansowy za okres od 1 października do końca grudnia 2016 roku. W tym czasie wysłano do sklepów 9,7 miliona PlayStation 4, dzięki czemu łącznie sprzedawcy zakupili już 57,1 miliona sztuk. Co ciekawe, jest to najlepszy wynik osiągnięty przez jakąkolwiek konsolę z rodziny PlayStation. Do tej pory rekord należał do PlayStation 2, które w drugim kwartale 2003 roku wysłano do sklepów w liczbie 8,8 miliona egzemplarzy. Choć przed premierą obecnej generacji konsol wiele osób wieściło koniec tego typu maszyn do grania, to PS4 pokazuje, że jest zupełnie inaczej.

Dział odpowiedzialny za PlayStation jest obecnie motorem napędowym koncernu Sony. - PlayStation 4 kurą znoszącą złote jaja - raport finansowy firmy Sony - wiadomość - 2017-02-02
Dział odpowiedzialny za PlayStation jest obecnie motorem napędowym koncernu Sony.

Sony ma się więc z czego cieszyć, a przynajmniej jeżeli chodzi dział gier, który zanotował 5,2-procentowy wzrost przychodów w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Na około 21 miliardów dolarów przychodu całej firmy, aż 5,3 miliarda pochodzi z Game & Network Services. Koncern zaznaczył też, że wzrosła sprzedaż gier poprzez cyfrową dystrybucję, a na pozytywne rezultaty wpłynęły również gogle PlayStation VR. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie obniżka cen oraz gorszy kurs japońskiej waluty. Tak czy siak, jest to doskonały wynik, wystarczy spojrzeć na zysk operacyjny – wyniósł on 796 milionów dolarów, z czego Game & Network Services wygenerowało 431 milionów.

Wyniki działu Game & Network Services / Źródło: raport finansowy Sony.
Wyniki działu Game & Network Services / Źródło: raport finansowy Sony.